Bazı kantaron bileşiklerinin mide üzerine etkileri
Effects of some compounds of hypericum perforatum compounds on the stomach
  1. Tez No: 288644
  2. Yazar: AHMET TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmacy and Pharmacology, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, ratlardan izole edilmiş midede, mide asit salgısı üzerine bazı kantaron bileşiklerinden kaempferol, quersitrin, rutin, hiperisin'in dörder farklı dozunun (10-4M, 10-5M, 10-6M, 10-7M) etkileri in vitro olarak incelendi.24 saat önceden aç bırakılan ratlar, servikal dislokasyonla sakrifiye edilip, abdomen açıldı. Mide çıkartıldı ve 2 adet plastik kanül midenin, pilorus ve özefagus kısmına bağlandı ve daha sonra mide, içerisinde serozal solüsyon bulunan ve sürekli %95 O2 ve %5 CO2 gaz karışımı ile gazlandırılan ve 37 0C de sabit tutulan 20 ml lik organ banyosuna yerleştirildi. Mide bir peristaltik pompa yardımıyla mukozal solüsyon ile 1 ml/dak akış hızıyla perfüze edildi. Deneylerde etken maddeler (kantaron bileşikler), etkili agonist ve antagonistler serozal solüsyona verildi. Bazal pH elde edildikten sonra, mide asit salgısını parakrin, hormonal ve nöronal yoldan uyaran ve bloke eden agonist ve antagonistler ile birlikte, kantaron bileşiklerinin (hiperisin, rutin, kaempferol, quersitrin) dörder farklı dozunun mide asit salgısında meydana getirdiği değişiklikler ? pH lar olarak belirlendi. ? pH, deneylerden elde edilen pH değerleri ile bazal pH değerleri arasındaki fark olarak tanımlandı. ? pH lardaki değişiklikler one way ANOVA testi ile değerlendirildi.Sonuç olarak, kaempferol, quersitrin ve rutin, histamin ile uyarılmış mide asit sekresyonunu istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaltırken, bethanechol ve pentagastrin ile uyarılmış mide asit sekresyonu üzerinde herhangi bir değişikliğe neden olmadığı belirlendi. Hiperisin'in ise, histamin, bethanechol ve pentagastrin ile uyarılmış mide asit sekresyonu üzerine herhangi bir etkisi görülmedi. Kaempferol, quersitrin ve rutin'in histamin ile uyarılmış mide asit sekresyonunu azaltması, gastroprotektif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of four different doses (10-4M, 10-5M, 10-6M, 10-7M) of kaempferol, quercitrin, rutin, hypericin present in Hypericum perforatum compounds on gastric acid secretion were investigated in vitro in the stomach isolated from ratsRats were fasted for 24 hours, were sacrified by cervical dislocation, the abdomen was opened. The stomach was removed and two pieces of plastic cannula were inserted to pilorus and the esophageal part of the stomach, then this was placed into a 20 ml organ bath containing serosal solution maintained and gassed with 95% O2 and 5% CO2 continuously and held steady at 37 0C. The stomach was perfused at 1 ml/min flow rate with the help of peristaltic pump with a mucosal nutrient solution. Active agents (compounds of Hyperıcum perforatum), effective agonist and antagonists were given to serosal solution. After obtaining basal pH, along with agonist and antagonists affecting gastric acid secretion in the stomach by paracrine, hormonal and neuronal ways, four different doses of Hyperıcum perforatum compounds (kaempferol, quercitrin, rutin, hypericin) were tested and the changes in gastric acid secretion were expressed as ? pH. ? pH was described as the difference between pH obtained in the experiment and basal pH. The differences in ? pH were evaluated with one way ANOVA test.As a result, while kaempferol, quercitrin and rutin significantly decreased histamine-stimulated gastric acid secretion, they did not affect bethanechol and pentagastrin-stimulated gastric acid secretion. Hypericin had no effect on gastric acid secretion stimulated by histamine, bethanechol and pentagastrin. It shows that kaempferol, quercitrin and rutin have a gastroprotective effect, probably due to reducing histamine-stimulated gastric acid secretion.