Lomber disk hernisi ameliyatı olan hastalara verilen eğitimin yaşam kalitesi öz-bakım gücü ve cinsel doyum üzerine etkisi
The impact of education given for the patients undergone the operation of lumbar disc hernia on life quality, self-care agency and sexual satisfaction
- Tez No: 288645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHA KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, lomber disk hernisi ameliyatı olan hastalara verilen eğitimin yaşam kalitesi, öz bakım gücü ve cinsel doyum üzerine etkisini incelemek amacıyla öntest sontest kontrol gruplu yarı deneme modeli olarak yapıldı.Araştırmanın evrenini, Tokat Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi kliniğinde lomber disk hernisi nedeniyle ameliyat olacak evli ve erkek hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemi ise; lomber disk hernisi tanısı ile Ağustos 2009- Eylül 2010 tarihleri arasında beyin cerrahi kliniğine, ameliyat olmak üzere yatan; okur-yazar, görme-işitme ve tanılanmış psikiyatrik sorunu bulunmayan, sözel iletişim kurulabilen, hastalar arasından olasılıksız rastlantısal örneklem yöntemi ile seçilen 40'ı deney, 40'ı kontrol grubuna alınmış toplam 80 hasta oluşturdu. Deney grubundaki hastalara ameliyat öncesi, sonrası ve taburcu olmadan önce eğitim verilirken; kontrol grubu sadece kliniğin uygulamalarından yararlandı.Verilerin toplanmasında Tanımlayıcı Bilgi Formu, Rolls Royce Yaşam Kalitesi Ölçeği, Öz-Bakım Gücü Ölçeği, Golombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as pre-test, post-test control grouped semi-experimental model with the aim of examining the impact of the education given to the patients undergone the operation of lumbar disc hernia on life quality, self-care agency and sexual satisfaction.The study population consists of male and married patients who will have operation due to the diagnosis of lumbar disc hernia in Tokat State Hospital `s neurosurgery clinic. The sampling of the study consists of 80 patients chosen randomly from among the patients having lumbar disc hernia and applying for neurosurgery clinic for operation, being literate and not having hearing and seeing problem and enabling to communicate orally and not having identified psychologic problem and suitable for the study criteria between the date August 2009 and September 2010. 40 of these patients were taken as control group, and 40 of them as experiment group. First, the patients in experiment group were taken, then control group was taken. While education was given for the patients in experiment group before and after operation and before discharging, control group only took clinical applications.In the collection of the data, descriptive information form, Rolls Royce Life Quality Scale, Self- Care Agency Scale, Golombok Rust Sexual satisfaction were used.