Lomber disk hernisi ameliyatı olan hastalara telefonla verilen eğitimin hareket korkusu ve yaşam kalitesine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Impact of postoperative telephone education on kinesiophobia and quality of life in lumbar disc herniation patients: A randomized controlled study
- Tez No: 997438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, lomber disk hernisi (LDH) ameliyatı geçiren hastalara, taburculuk sonrası telefonla verilen hemşirelik eğitiminin hareket korkusu ve yaşam kalitesine etkisini incelemektir. Araştırma Ocak 2024- Aralık 2024 tarihlerinde bir devlet hastanesinin 32 yataklı beyin ve sinir cerrahisi kliniğinde yürütüldü. Örneklem 27 deney, 27 kontrol olmak üzere 54 hastadan oluştu. Veriler Kişisel Bilgi Formu (KBF), Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36 YKÖ) ile toplandı. Veri toplama araçları ameliyat öncesi, ameliyat sonrası, ameliyattan sonra ikinci ve dördüncü ayda toplam dört kez uygulandı. Deney grubu taburculuk sonrası altı hafta telefonla aranarak“Lomber Disk Hernisi Ameliyatı Olan Hastanın Taburculuk Eğitimi”kitapçığından eğitim verildi. Kontrol grubuna eğitim verilmedi. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 ve DataBeeg 1.0 programında analiz edildi. Analizde tanımlayıcı istatistikler, Q-Q plot çarpıklık ve basıklık değerleri, ki-kare testi, bağımsız t-testi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, Bonferroni düzeltmesi, Cronbach's Alpha güvenilirlik analizi kullanıldı. Kontrol grubu ameliyattan önce TKÖ'den ortalama 50,15±5,36 (yüksek), ameliyattan sonra dördüncü ayda 46,67±8,82 (yüksek) puan aldı. Deney grubu ameliyattan önce TKÖ'den ortalama 50,19±5,66 (yüksek), ameliyattan sonra dördüncü ayda 39,78 (yüksek) puan aldı. Kontrol grubu ameliyattan önce SF-36 YKÖ'den ortalama 33,55±16,97 ameliyattan sonra dördüncü ayda 36,74±15,80 puan aldı. Deney grubu ameliyattan önce SF-36 YKÖ'den ortalama 35,24±17,59 ameliyattan sonra dördüncü ayda 46,65±16,85 puan aldı. Deney grubunun son test TKÖ puan ortalaması kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük, SF-36 YKÖ puan ortalaması anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p<0.05). Taburculuk sonrası telefonla verilen eğitiminin hareket korkusuna ve yaşam kalitesine etkisi vardır. Tele-hemşirelik taburculuk sonrası her hastaya uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled study aimed to investigate the effect of postoperative telephone-based nursing education on kinesiophobia and quality of life in patients undergoing lumbar disc herniation (LDH) surgery. Conducted between January and December 2024 in a 32-bed neurosurgery clinic, the study included 54 patients (27 intervention, 27 control). Data were collected using the Personal Information Form, Tampa Scale for Kinesiophobia (TSK), and SF-36 Quality of Life Scale (SF-36 QoLS) at four time points: preoperatively, postoperatively, and at the second and fourth months after surgery. The intervention group received six weeks of telephone education based on the“Discharge Education for Patients Undergoing Lumbar Disc Herniation Surgery”booklet, while the control group received no education. Statistical analyses included chi-square test, independent t-test, repeated measures ANOVA, Bonferroni correction, and Cronbach's alpha reliability analysis. Results showed that the intervention group had significantly lower TSK scores and higher SF-36 QoLS scores compared to the control group at the fourth postoperative month (p<0.05). The findings indicate that postoperative telephone education effectively reduces fear of movement and improves quality of life in LDH patients. Tele-nursing is applicable to all patients following discharge.