İskeletsel sınıf ııı anomaliye sahip erişkin bireylerde yüz asimetrisinin cone-beam bilgisayarlı tomografi ile üç boyutlu olarak incelenmesi
The 3d investigation of facial asymmetry in adult subjects with skeletal class iii malocclusion by using cone-beam computed tomography
- Tez No: 288647
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, iskeletsel Sınıf III anomaliye sahip, ortognatik cerrahi planlanan erişkin bireylerde yüz asimetrisinin Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi ( KIBT) ile üç boyutlu olarak değerlendirmektir.Çalışmamızda iskeletsel Sınıf III anomaliye sahip 31 (15 kız 16 erkek) birey çalışma grubu, iskeletsel ve dişsel Sınıf I ilişkiye sahip 20 (12 kız, 8 erkek) birey kontrol grubu olarak incelemeye dahil edilmiştir. İncelenecek bireylerin KIBT görüntüleri Simplant OMS Crystal (v 13.01) yazılım programına aktarılarak üç boyutlu değerlendirme yapılmıştır. Elde edilen görüntüler üzerinde sert doku ve yumuşak dokuya ait ölçümler yapılmıştır.Verilerin değerlendirme sonuçları; çalışma grubunda mandibular çene ucunda deviasyon, efektif mandibular uzunluk ve korpus boyutunda asimetri ve okluzal eğim (kant) tespit edilmiştir. Çalışma grubumuzda çene ucu yumuşak dokuda deviasyon gözlenmezken dudaklarda kant tespit edilmiştir.Sonuç olarak iskeletsel Sınıf III malolüzyonlu bireylerde asimetri, yüzün alt 1/3' ünde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the facial asymmetry by 3D using cone beam computed tomography (CBCT) in adult subjects undergoing orthognathic surgery with skeletal Class III malocclusion.Study group consisted of 31 subjects with skeletal Class III malocclusion ( 15 females and 16 males), while control group consisted of 21 subjects with skeletal and dental Class I relationship (12 females and 8 males). The cone-beam computed tomography images of all subjects were evaluated by 3D with transferring them to Simplant OMS Crystal (v 13.01) software program. The measurements of hard and soft tissues were performed on the cone-beam computed tomography images.In respect of data?s results, the asymmetry of right and left corpus length and effective mandibular length, the deviation of mandibular chin and occlusal cant were determined in study group. In study group, the deviation of soft tissue mandibular chin was not determined while lip cant was determined.In conclusion, facial asymmetry was determined in lower third in subjects with skeletal Class III malocclusion.