Zirkonyum ve Alümina esaslı tüm porselen sistemlerinde, yüzey işlemlerinin, bükülme dayanıklılığına etkisinin incelenerek değerlendirilmesi
The evaluation of surface treatment effects of Zirconia and Alümina based full ceramics on flexural strengths
- Tez No: 288682
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN AKÇABOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tam seramik restorasyonlar estetik ve biyouyumluluk özellikleri sayesinde oldukça popüler bir hale gelmiştir. Alümina ve zirkonya yüksek dayanıklılık ve iyi estetik görünümlerinden dolayı dental restorasyonlarda sıklıkla kullanılan tam seramik materyallerdir. Ancak, bu materyallerin mekanik özellikleri uygulanan çeşitli yüzey işlemlerinden etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı, zirkonya ve alümina esaslı 2 farklı tam porselen sisteminde, alt yapı materyali üzerine uygulanan aşındırma ve kumlama işlemlerinin, bükülme dayanıklılığına etkisinin incelenmesidir.Y-TZP ve Alümina alt yapı materyallerine ait, 2x4x25 mm boyutunda örnekler hazırlandı. Turcom-cera örnekler slip casting tekniği kullanılarak, pöröz yapıdaki alüminanın cam infiltre edilmesi ile oluşturulmuştur. Y-TZP örnekler bilgisayar destekli tasarım ve üretim tekniği ( CAD/CAM) kullanılarak üretildi. Her materyalden hazırlanan 40 örnek, her biri on örnekten oluşan dört gruba ayrıldı. Gruplar uygulanan yüzey işlemine göre adlandırıldı; 50 ?m aşındırma, 150 ?m aşındırma, kumlama ve kontrol grupları. Tüm örneklere tek eksenli bükülme dayanıklılığı testi ( üç nokta bükme testi) uygulandı. Veriler tek yönlü varyans analizi yöntemi ile değerlendirildi. Gruplar arasındaki farklılıklar Duncan Testi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
All ceramic systems have become increasingly popular due to their esthetic and biocompatible properties. Alumina and zirconia are frequently used for dental prosthetic restorations because of their high strengths and good esthetic appearance. However, mechanical properties of these materials can be directly influenced by different surface treatment methods. The purpose of this study was to evaluate the effect of surface grinding and sandblasting on flexural strength of yttria stabilized tetragonal zirconia and alümina core materialsSpecimens of Y-TZP and Alümina core materials were fabricated with a dimensions of 2x4x25 mm. Alümina specimens was processed by glass infiltrating a porous alumina preform made by slip casting in a mold. Y-TZP specimens was produced from a computer assisted design/computer-aided manufacture (CAD/CAM) system. Forty bars from each materials were randomly divided into four groups of ten. For each group, a different surface treatment was applied; 50 ?m grinding, 150 ?m grinding, sandblasting and a control group. Uniaxial flexural strength ( three point bending) was determined for all specimens. The data were analyzed by using the one-way ANOVA test. Multiple comparison was performed with the Duncan test. p0.05).