Hidralazin hidroklorürün formülasyonu ve stabilitesi
  1. Tez No: 8785
  2. Yazar: LÜTFİ GENÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. S. ZEKİ USKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, hidralazin hi droklorür'ün parenteral f ormülasyonları ve bunların stabilitesi üzerinde çalışıl mıştır. Koruyucu olarak metil paraben, propil paraben, ben- zalkonyum klorür ve benzil alkol içeren ampullerde deği şik koşulların ( oda ısısında aydınlıkta, oda ısısında karanlıkta ve buzdolabında ) hidralazin hidroklorür çözel tisinin stabi lite sine etki etmediği bulunmuştur. Koruyucu içermeyen formül asyonun koruyucu içerenlere göre daha çabuk bozulduğu, bu bozulmanın buzdolabında saklananlar dışında daha hızlı olduğu gözlenmiştir. En uygun formülasyonun, metil paraben ve propil parabeni birlikte içeren preparatın olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Several parenteral formulations of hydralazine hydrochloride and their stabilities were investigated in this stüdyo After storing formulations in various conditions (room-temperature in light, room-temperatura in dark and in a refrigerator) containing methyl paraben, propyl paraben, benzyl alcohol and benzalkonium chlorid as preser vatives, hydralazine hydrochloride solutions were found to be stableo The rate of degradation was relatively faster in the formulations with no preservatives compared to the others containing preservatives; this rate was slower in the formulations stored in the refrigerator. It was determined that the best preparation is the formulations including methyl papaben and propyl paraben togethero