Multiple routing based group technology application in a die manufacturing firm
Kalıp üreten bir işletmede çoklu rota esaslı grup teknolojisi uygulaması
- Tez No: 28870
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
ÖZET KALIP ÜRETEN BÎR İSLETMEDE ÇOKLU ROTA ESASLI GRUP TEKNOLOJİSİ UYGULAMASI Geçtiğimiz son on yılda, imalat planlama ve kontrol sistemlerinde imalat kaynakları planlama (MRP II) mantıcı, tam zamanında üretim felsefesi, ve esnek (hücresel) imalat kavramlarının kullanımıyla önemli bir değişiklik olmuştur. Hücresel üretim, atölye tipi üretimin esnekliğini ve de kitle üretimin ekonomik avantaj sağlayan küçük parti üretim özelliğini içerdiğinden isletmelerin rekabet güçlerini korumalarını sağlamış, bu şekilde imalatçıların büyük ilgisini çekmiştir. Hücresel üretimin en önemli ilk adımlarından biri, parçaların aileler seklinde gruplanması ve de ilgili makinelerin hücrelerde toplanmasıdır. Bu tezde, kalıp üreten bir isletmede çoklu rota esaslı kümelendirme yöntemi uygulanacaktır. Bu amaçla, ilk olarak GT, günümüz üretim sistemlerindeki önemi vurgulanarak tanıtılacaktır, ikinci olarak isletmeye en uygun kümelendirme yönteminin seçilebilmesi için mevcut kümelendirme yöntemleri incelenecektir. Üçüncü olarak,“Makine kapasitesi ve çoklu rota esaslı kümelendirme sezgiseli”ve bilgisayar destekli uygulaması açıklanacaktır. Daha sonra, GT nin uygulanacağı isletme tanıtılacak, gerekli verileri toplama aşamaları ve karşılaşılan zorluklar açıklanacaktır. Son olarak, en iyi hücre ve parça aileleri yapısını oluşturmak amacıyla program farklı senaryolar altında çalıştırılacak, ardından gerekli elle düzeltmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT MULTIPLE ROUTING BASED GROUP TECHNOLOGY APPLICATION IN A DIE MANUFACTURING FIRM During the past decade, there has been a major shift in the design of manufacturing planning and control systems using manufacturing resource planning (MRP II) logic, just-in-time philosophy, and flexible (cellular) manufacturing concepts. Cellular manufacturing, especially has received considerable interest from manufacturers because it provides firms to remain competitive by allowing them small batch-type production to gain economic advantages similar to those of mass production and still retaining the flexibility of job-shop production. One of the first and most important steps in cellular manufacturing, is to group parts into families and form associated machines into cells. In this thesis, the implementation of multiple routing based clustering method in a die manufacturing firm will be realized. To do so, firstly, Group Technology (GT) will be introduced emphasizing its significance for nowadays production systems. Secondly, a review of the related literature survey will be realized to be able to select the clustering method that corresponds mostly to the firm. Thirdly,“Multiple routing and capacity consideration based clustering method”and its computer aided application will be introduced. Next, the system where GT will be applied will be introduced, the procedure of gathering neceesary data and difficulties encountered will be explained. Finally, the program will be run under different scenarios to select the best formation of cells, and part families, then the necessary manual improvement will be done.