Polikistik over sendromlu şişman ve şişman olmayan kadınların oosit morfolojisi ve embriyo gelişiminin karşılaştırılması
Comparison of oocyte morphology and embryo development for overweight and non-overweight women with PCOS
  1. Tez No: 288853
  2. Yazar: CANER KARAOĞUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS), doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluktur. Sendromun prevalansı yaklaşık %10-15 olarak bildirilmektedir. Polikistik over (PKO) ise bir ultrason bulgusudur. Klinik olarak semptom ve bulgular varsa PKOS adını alır. PKOS zayıf ve fazla kilolu kadınlarda görülebilir ancak tüm PKOS hastalarının % 40'ında şişmanlık sorunu vardır.PKOS'lu hastalarda yapılan çalışmalar daha çok klinik kısımda yoğunlaşmış olup, embriyoloji laboratuvarında yapılan çalışmalar çok kısıtlıdır. Bu sebeple PKOS'lu hastalardaki fazla kilolu ve zayıf hasta gruplarının sekonder oosit ve embriyo kalitesi hem gebelik oranları açısından yol gösterici olacak hem de daha iyi ovulasyon indüksiyonu için gerekli ipuçlarını sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı; IVF tedavisi gören PKOS tanısı konulmuş hastaların, vücut kitle indeksine (VKİ) göre sekonder oosit ve embriyo morfolojilerini karşılaştırmaktır.Bu çalışmada yardımla üreme (tüp bebek) merkezine başvuran PKO tanısı konulmuş 20 şişman (VKİ?25 kg/m2), 20 şişman olmayan (VKİ
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is the most common endocrine disorder on women of reproductive age. It is reported the prevalence of PCOS is approximately 10?15%. A polycystic ovary (PCO) is detected by ultrasound. PCO defines as a PCOS if it has clinical symptoms. Overweight and normalweight women may be diagnosed with PCOS but approximately 40% of women with PCOS are overweight or obese.The majority of previous PCOS studies have focused clinical research and studies on embryology laboratory are limited. Because of this reason, studies on embryo and oocyte quality of PCOS patients with overweight and normalweight would serve information about pregnancy rate and help for better ovulation induction. The aim of this study; to compare the effects of body mass index (BMI) on secondary oocyte and embryo quality in IVF patients with PCOS.40 PCOS patients (20 of them BMI?25 kg/m2; 20 of them BMI