Varikoselli hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası sperm morfolojisi değerlendirmesi
Evaluation of sperm morphology in patients with varicocele before and after varicocelectomy surgery
  1. Tez No: 288860
  2. Yazar: MELİHA CANAN BOĞATEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ENVER OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Pampiniform pleksustaki testiküler venlerin anormal genişlemesi olarak tanımlanan varikosel, çoğunlukla etkilenen testisin hacminde bir azalma ile ilişkilidir. Bugün varikoselin gerçekte üreme sistemine ne kadar hasar verdiği, bunun oluşma mekanizması üzerine çok sayıda tartışma vardır. Varikosel erişkin erkeklerin yaklaşık %15 kadarında bulunur. Bununla birlikte, primer infertiliteli erkeklerin %35'inde ve sekonder infertiliteli erkeklerin %80'inde belirgin varikosel bulunur. Bu iki duruma göre varikosel erkek infertilitesinin önemli nedenlerinden biridir ve fertilitede ilerleyen bir azalmaya sebep olur. Bu çalışmanın amacı, varikoselektomi ameliyatına karar verilmiş hastaların ameliyat öncesi ve ameliyattan üç ay sonrası sperm ve semen parametrelerini kullanarak varikoselli hastalarda semen kalitesi ve sperm morfolojisini incelemektir.Semen örnekleri varikosel grade-3 tanısı konmuş toplam 30 hastadan elde edildi. Semen örnekleri 3 günlük cinsel perhizden sonra mastürbasyonla toplandı. Likefaksiyondan sonra, semen analizi WHO kriterlerine göre Makler kamera ile yerine getirildi. Sperm morfolojisi spermac boyama tekniği kullanılarak değerlendirildi.Bu çalışmada hastaların A hareketli sperm oranı ortalaması ameliyat öncesi %16,1 (±9,2)'idi. A hareketli spermlerinin ortalaması ameliyat sonrası %22,3 (±20,7) olarak bulundu (p?0.001). Hastaların B hareketli spermlerinin ortalaması %12.53 (±7,5)'dan %14,7 (±5,9)`e yükselmiş olarak bulundu (p?0.001).Baş, boyun ve kuyruk anomalileri ameliyat öncesi sırasıyla %76,2 (±7,3), %10.43 (±3,7) ve %10,9 (±4,9)'du. Ameliyat sonrasında baş kısmında %69,30 (±6,5) (p=0.008) ile anlamlı düzelme görülmüştür. Boyun %12,7 (±3.08) baş ise %11,7 (±5.05) ile anlamlı bulunmamıştır (p?0.05). Tüm hastalarda normal sperm morfoloji ortalaması ise ameliyat öncesi %3,6 (±3.05) iken sonrasında %6.22 (±3,6) olarak bulundu (p?0.001). Hastaların yaşı 19 ile 22 arasında değişmekteydi.Sonuç olarak, genç hastalarda ileri derecede varikosel, sperm yapısı ve fonksiyonu üzerine negatif bir etkiye sahip olduğunu ameliyat edildikten 3 ay sonra düzelmenin başladığı görülmektedir. Varikoselin sperm morfolojisinde önemli ölçüde bozukluklara neden olduğu tespit edilmiştir. Ameliyat edilmediği takdirde infertilite potansiyeli olarak spermatogenezisi menfi yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
Varicocele, defined as an abnormal dilatation of the testicular veins in the pampiniform plexus, is often associated with a reduction in the volume of the affected testicle. Today there is much debate about how much the varicocele actually damages the reproductive system and the mechanism through which this occurs. Varicocele is present in around 15% of the adult male population. However, 35% of men with primary infertility and 80% of men with secondary infertility present palpable varicoceles. This leads to two assumptions: varicocele is an important cause of male infertility and it causes a progressive decrease in fertility status. The aim of this study is to examine the semen quality and sperm morphology in patients with preoperation and post operation in three months with varicocele using sperm and semen parameters.Semen samples were obtained from a total of 30 patients diagnosed with varicocele grade-3. Semen samples were collected by masturbation after 3 days of sexual abstinence. After semen liquefaction, seminal analysis was performed using Makler camera according to WHO criteria, and sperm morphology was evaluated by using Spermac staining technique.In this study, the A motile sperm ratio average of the patients was before surgery 16,1±9 percent. After three months than surgery 22,3±20 percent (p?0.001). The average of B-motile sperms of the patients was discovered 12.53±7,5 percent and than surgery 14,7±5,9 percent (p?0.001). Means average of sperm morphology was 3,6±3.05 percent in prevaricocelectomized patients, %6.22±3.6 percent in postvaricocelectomized patients. Head, neck and tail anomalies were 76,2±7,3 percent, 10.43±3,7 percent and 10,9±4,9 percent successively. Postvaricocelectomized patients have important recovery in the head of sperms (p=0.008). Recovery in neck and tail of sperm were unsignificant (p>0.005). Patients age are between 19- 22.In conclusion, it is understood that varicocele has negative effects on sperm structure on functions. Varicocelectomy provides repair of sperm damage in 3 months. Varicocel has important infertility potential if untreated conditions.