İşitme engelli ve işitme engelli olmayan futbolcuların benlik saygıları ve saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
Non-hearing handicapped and hearing handicapped investigation and aggression levels futbolcularin self-esteem
  1. Tez No: 288877
  2. Yazar: MAHMUT AÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Spor evrensel kültürün bir parçası; dünyada dili, ırkı, dini farklı insanları birleştiren önemli bir vasıtadır. Sporu; fiziksel faydalarının yanı sıra insanların ruhsal sağlığını da olumlu yönde etkilemek, sosyal ve moral kazançlar sağlamak için yapılan hareketler topluluğu olarak da tanımlayabiliriz. Sporun bu en yaygın tanımından da anlaşılacağı gibi spor engelli veya engelsiz olarak ayırmadan tüm insanları kapsamaktadır.Çalışmamızın amacı, engel grubunda yer alan işitme engelli futbolcuları ile işitme engelli olmayan futbolcuların benlik saygısı ve saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek, işiten ve işitme engelli futbolcular arasında karşılaştırma yapmaktır. Bu çalışmanın evreni; işitme engelli futbolcuların temsilen 2010-2011 işitme engelliler 1. liginde futbol oynayan toplam 586 sporcudan 95 işitme engelli futbolcu ve işitme engellilerin bulunduğu illerin 1. amatör küme kulüplerinde futbol oynayan işitme engelli olmayan 309 futbolcu gönüllü olarak oluşturmaktadır. Toplam 404 futbolcu araştırmanın örneklemini oluşturmuştur.Araştırma için gerekli verileri toplamada, Kişisel Bilgi Formu, Benlik Saygısı Ölçeği ile Saldırganlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, istatistik programı kullanılarak çözümlenmiştir.Araştırmaya katılan işiten futbolcular ile işitme engelli futbolcuların benlik saygıları orta düzeyde çıkmıştır. İşitme engelli futbolcuların benlik saygısı puan ortalamaları arasında yaş değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanmazken işiten futbolcularda istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür (p.05), işiten futbolcularda ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür (p.05).
Özet (Çeviri)
Sport is a part of a universal culture and also an important vehicle that combines people whose language, race and religion is different from each other. Sport beside its physical benfits can be defined as a set of activities that are done to gain social and moral benefits and to affect people?s spiritual health in a positive way. By looking at this common definition of sport, it can be said that whole people with dissabilities or not are implied.This study examines the relationship between the self-esteem and agression levels of deaf footballers in disability group and those who are not with this disablities and compares deaf footballers and hearing footballers. Fort this reason, 95 deaf footballers within 586 sportsmen who play in the 2010-2011 deaf league are participated in the study voluntarily. 309 footballers without any deaf disabilities who play in the 1. amateur club in the cities where deaf people setle take part in the study. Totally 404 footballers are the sample of the study.Personal information form, Self-esteem Scale and Agression Scale are used to obtain the necessary data. The data obtained from the study is analyzed by SPSS program.The self esteem of the deaf footballers and the hearing footballers is in the middle level. While there is not an important difference between the deaf footballer?s self-esteem avarage score according to the age variable statistically, there is an important difference for the hearing footballers statistically (p.05) but there is a statistically important difference for hearing footballers (p.05).