Elazığ il merkezinde ilköğretim öğretmenlerinde tükenmişlik düzeyi
Burnout level of primary school teachers in Elazig city center
  1. Tez No: 288883
  2. Yazar: HAYRİYE ESRA ALTUNYUVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSAMETTİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada; Elazığ il merkezindeki ilköğretim öğretmenlerinin tükenmişlik düzeylerini saptamak, değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek ve bu noktadan hareketle tükenme sorununa çözüm önerileri getirmek amaçlanmıştır.Tükenmişliğin ölçülmesinde; Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ), kişisel ve mesleki özelliklerde; Kişisel Bilgi Formu (KBF) ve veri analizlerinde ise; Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis-H testi uygulanmıştır. Alt ölçekler arasındaki ilişkinin tespitinde korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the burnout level of the primary school teachers in Elazığ, to analyze the relationship among variables and to find out solutions for the burnout problem.Maslach Burnout Inventory (MBI) for the measurement of burnout, Personal Information Form (PIF) for the personal and professional characteristics, and Mann Whitney-U and Kruskal Wallis-H tests for the data analysis were applied. Furthermore, correlation analysis was used in the determination the relationship among sub-mesures.