Suç işlemiş ve işlememiş bipolar bozukluğu olan olguların klinik özellikler, dürtüsellik, mizaç özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of clinical characteristics, impulsiveness and temperament in bipolar disorder patients with involved in crime and not involved in crime
  1. Tez No: 288884
  2. Yazar: ERTUĞRUL ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bipolar I bozukluk, psikiyatri konusunda araştırma yapanların en çok ilgilendiği konulardan birisidir. Bipolar I bozukluk olgularının suç işlemesi ve mizaç özellikleri ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmış, ancak suç işlemiş bipolar I bozukluğu olan hastaların mizaç özellikleri (Temperament) ile ilgili daha önce herhangi bir çalışma yapılmamıştır.Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Adli Psikiyatri biriminde işledikleri bir suç nedeniyle ayaktan ya da yatarak gözlem ya da koruma ve tedavi amacıyla bulunan, 18-65 yaş arası, DSM-IV tanı ölçütlerine göre remisyonda bipolar I bozukluğu olan, çalışma ölçütlerine uyan ve gönüllü 50 hasta çalışmaya alındı. Hastanemizin genel psikiyatri ve polikliniklerinde ayaktan ya da yatarak tedavi almış olan, 18-65 yaş arası, DSM-IV tanı ölçütlerine göre halen remisyonda bipolar I bozukluğu olan, adli suç kaydı olmayan, çalışma ölçütlerine uyan ve gönüllü olan 50 hasta çalışmaya alındı.
Özet (Çeviri)
Bipolar disorder, is one of the most interested in those who research in psychiatry. Clinicians made various investigations related to crime and temperamental characteristics on patients with bipolar I disorder, but the temperament characteristics of patients with bipolar disorder who committed a crime (Temperament) has not been any research related to the previously.Bakirkoy Psychiatric and Neurological Diseases Hospital, Forensic Psychiatric inpatient or outpatient observation unit of a crime committed or the purpose of protection and treatment, between 18-65 years of age, according to DSM-IV criteria for bipolar I disorder in remission, the inclusion criteria and volunteered 50 patients enrolled in the study.General psychiatric outpatient clinics or hospitalized in our hospital and who have received treatment, between 18-65 years of age, according to DSM-IV criteria for bipolar disorder who are still in remission, non-judicial criminal record, and volunteers of the 50 patients enrolled in the study inclusion criteria.