Biber gazı uygulamasının hava yolu üzerine histopatolojik etkisinin deneysel olarak araştırılması
Histopathologic effect of pepper sprey on respiratory tract: An experimental study
  1. Tez No: 288894
  2. Yazar: TAHİR TULGA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SENEM ÇENGEL KURNAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tekrarlayan biber gazı uygulamasının hava yolunda gösterdiği etkilerin histopatolojik olarak gösterilmesidir.Metod: Çalışmada, 42 adet Sprague-Dawley cins rat kullanıldı. Hayvanlar 3 gruba ayrıldı. 6 ratın yer aldığı Kontrol Grubuna tek doz serum fizyolojik uygulanırken, 18 ratın yer aldığı Tek Doz Grubu'na tek doz biber gazı, 3 Doz Grubu'nda yer alan 18 rata da 6 saat arayla 3 doz biber gazı uygulandı. Kontrol grubundaki ratlara, serum fizyolojikten 12 saat sonra ötenazi uygulandı. Çalışma grubundakiler ise biber gazının son dozunu takip eden 12. , 24. ve 48. saatlerde, her seferinde 6 rat olmak üzere ötenazi uygulandı. Bu ratlara otopsi yapılarak doku örnekleri alındı ve bunlardan hazırlanan parafin bloklardan kesitler alınarak Hematoksilen-Eozin ile boyama yapıldı. Histopatolojik değerlendirmede burun, larenks, trakea ve akciğerler değerlendirildi. Değerlendirmede enflamasyon, dejenerasyon, hiperemi ve ödeme bakıldı. Bulgular semikantitatif olarak derecelendirildi. İstatistik değerlendirmede Pearson Ki-Kare ve Fischer Exact Test kullanıldı.Bulgular: Burun, larenks, trakea ve akciğerden elde edilen doku örnekleri incelendiğinde, belirgin enflamasyon, dejenerasyon ve hiperemi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to show the histopatolojic effects of pepper sprey on respiratory tract at repeated use.Methods: 42 Sprague-Dawley rat were used in this study. The animals were divided into three groups. Serum physiologic was administrated to 6 rats that forms Control Group. One dose of pepper sprey was administrated to 18 rats and they formed the Single Dose Group. Three doses of pepper sprey with the time interval of 6 hours were administrated to 18 rats and they formed the Three Doses Group. The Control Group rats were euthanased at 12th hour after serum physiologic administration. The rats in pepper sprey administrated group were euthanased at 12th, 24th and 48th hour following the last dose as to be 6 rats in each period. The respiratory tract was dissected en bloc from the autopsy material. Parafine blocks were prepared from tissue samples and the sections were dyed with Hemotoxylene-Eosine. Nose, larynx, trachea and lungs were evaluated histopatologically. Inflammation, degeneration, hyperemia and odema were evaluated with a semiquantitative scale.