Baş-boyun kanserlerinde serum VEGF-C'nin prognostik önemi
Prognostic significance of serum VEGF-C in head and neck cancers
- Tez No: 288895
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL TANYERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Görüntüleme yöntemlerindeki teknolojik ilerlemelere ve cerrahi teknikteki gelişmelere rağmen ileri evre baş-boyun kanserli hastaların tedavi oranlarının halen % 50'nin altında olduğu bildirilmektedir. Hastalığın prognozunu öngörebilmek için klinik ve histopatolojik özelliklerin yanı sıra vücudun diğer bölgelerindeki tümörlerde olduğu gibi tümör belirteçlerinin prognostik öneminin belirlenmesi de faydalı olacaktır. Biz de bu çalışmada baş-boyun kanseri olup cerrahi tedavi planlanan hastalarda preoperatif serum VEGF-C düzeyleri ile kötü prognostik faktörlerin ilişkisini değerlendirmeyi ve VEGF-C'nin baş-boyun kanserlerindeki prognostik önemini tayin etmeyi amaçladık.Bu çalışmada cerrahi tedavi planlanan baş-boyun kanserli 51 hastanın serum VEGF-C düzeyleri değerlendirilmiştir. Çalışmaya baş-boyun kanserli hastaların ameliyat öncesi alınan serum örneklerinde VEGF-C tespiti yapılarak başlanmıştır. Daha sonra ise hastaların cinsiyetleri, yaşları, tümörün evresi, histopatolojik diferensiyasyonu, T evresi, boyundaki lenf nodu metastaz durumu, perinöral veya lenfovasküler invazyon mevcudiyeti, ekstranodal yayılım olup olmaması ile serum VEGF-C arasındaki ilişki araştırılmıştır.Baş-boyun kanserli hastaların serum VEGF-C düzeyleri ile cinsiyet, yaş ve tümörün diferensiyasyonu arasında anlamlı bir ilişki saptanmazken; daha ileri T evre, daha ileri evre, boyuna lenf nodu metastazı, perinöral invazyon, lenfovasküler invazyon ve ekstranodal yayılım mevcut olan hastaların ortalama serum VEGF-C değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu tespit edildi.Baş-boyun kanserlerinde VEGF düzeylerinin normal populasyona kıyasla yüksek olduğu birçok çalışmada immünolojik veya immünohistokimyasal yöntemlerle gösterilmiştir. Buna rağmen literatürde VEGF'nin, hastalığın prognozuna dair fikir verebilme ihtimalini değerlendiren yayın sayısı kısıtlıdır. Çalışmamızda tedavi öncesi serum VEGF-C'nin, postoperatif patoloji spesmenindeki kötü prognostik faktörlerle ilişkili olduğu saptandı. Bu bilgiler ışığında serum VEGF-C'nin baş-boyun kanserlerinde kötü prognozu öngörebileceğini belirtebiliriz. Yine de bu tümör belirtecinin klinik hayatta rutin olarak kullanımını destekleyecek ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Despite the technological developments in imaging methods and surgical techniques, cure rates of advanced stage head and neck carcinomas are being reported as low as 50 %. In addition to clinical and histopathological features, it would be helpful to identify the prognostic significance of tumor markers as in the other parts of the body to predict the prognosis of the disease. In this study, we aimed to observe the relationship between preoperative serum VEGF-C levels and poor prognostic factors, and to determine the prognostic significance of serum VEGF-C in head and neck cancers.Serum VEGF-C levels of 51 patients with head and neck carcinomas were evaluated. After preoperative detection of VEGF-C levels in serum samples, the relationship between age, sex, stage, histopathological differentiation, T stage, nodal status, perineural and lymphovascular invasion, and extranodal spread were investigated.Correlation between serum VEGF-C levels and patients's age, sex and the differentiation of the tumor was not detected. But there is a statistically significant difference among the groups of advanced T stage, lymphatic metastasis to neck, advanced stage, perineural invasion, lymphovascular invasion and extranodal spread.With immunological and immunohistochemical methods, high VEGF levels were reported in head and neck cancer patients in comparison to normal population. However, most of these studies are lack of creating an opinion of the prognosis of the disease. In this study, pretreatment serum levels of VEGF-C are related with poor prognostic factors. According to these findings, serum VEGF-C can be thought to predict poor prognosis in head and neck cancer patients. But also further clinical studies are needed to support the routine use of this tumor marker.