Malign meme kitleleririnin manyetik rezonans görüntüleme bulguları
Magnetic resonance imaging findings of malignant breast lesions
  1. Tez No: 288900
  2. Yazar: MELTEM AYGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KORAY BAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda amacımız malign tanı almış meme lezyonlarını retrospektif değerlendirmek ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulgularını belirleyip literatür ışığında tartışmaktır.Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ağustos 2007 ile Mart 2011 tarihleri arasında memesinde biyopsi ile doğrulanmış malign kitle lezyonları bulunan 44 hastaya ait meme MRG bulguları retrospektif olarak değerlendirildi. Tüm hastalarda 1,5 T MR cihazı ile T2 Trim-aksiyel görüntüler ve Dinamik T1 FLASH 3D-aksiyel sekanslar elde olundu. Dinamik kontrastlı serilerden kontrastsız seri çıkarılarak yapılarak kontrastlanma profilinin ortaya konmasına yardımcı çıkarmalı seriler elde olundu. Malignite tanısı alan kitlesel lezyonlar morfolojik özellikleri, zaman-sinyal boyanma eğrilerine ve histopatolojik tanılarına göre sınıflandırıldı.Bulgular: Olguların yaşları 23 ile 79 (ortalama 48.8) arasında değişmekteydi. Lezyonların % 51.3'ü düzensiz şekilliydi. Sınırlarına göre ise, % 48.6 sının düzensiz, % 40.5 inin spiküle konturlu olduğu ve kontrastlanma paterni değerlendirildiğinde ise % 37,8 inin heterojen, %37.8 inin ise halkasal kontrastlanma gösterdiği belirlendi. Zaman-sinyal boyanma eğrilerine göre %51,1 tip III, %20 tip II özellik göstermekteydi.Tartışma: Meme MRG; iyonizan radyasyon içermeyen, tedavi öncesi evrelemede ve tedavi planını belirlemede yardımcı olan, cerrahi sonrası nüksleri araştırmada önemli katkı sağlayan, multiplanar kesit alma ve yüksek yumuşak doku rezolüsyonu gibi üstün özellikleriyle diğer görüntüleme yöntemlerinin tamamlayıcısı olan, doğruluk oranı yüksek, problem çözücü bir görüntüleme yöntemidir. Her ne kadar düzensiz şekil, düzensiz ve spiküler kontur, heterojen ya da halkasal kontrastlanma gibi morfolojik bulgular ve kontrastlanma dinamiği memede malignensinin en önemli MRG bulguları olsa da hiçbir görüntüleme bulgusu tek başına malign tanıya ulaştıracak sıklıkta değildir. Bu nedenle malign kitle lezyonlarında tüm morfolojik özelliklerin beraberce değerlendirilmesi ve kinetik özelliklerin tespitinin tanısal güvenilirligini artacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim in this study was to evaluate magnetic resonance imaging findings of malignant breast lesions retrospectively and to discuss our findings in the light of the literature.Material and Method: In our study, magnetic resonance imaging (MRI) findings of 44 patients who have pathologically confirmed malignant mass lesions were retrospectively evaluated between August 2007 and March 2011. In all patients T2 Trim-axial and dynamic T1 FLASH 3D-axial sequences were obtained using 1,5 Tesla MRI equipment. To evaluate enhancement profile, subtraction series obtained by subtracting unenhanced series from enhanced dynamic series. Malignant mass lesions were classified according to morphological findings, time-signal enhancement curve and pathologic diagnoses.Results: Mean age of these patients was 48.8 (age range 23-79 years). 51.3% of lesions had irregular shape. 48.6% of the lesions had irregular and 40.5 % spiculated contours, %37.8 had heterogeneous and %37.8 had rim enhancement. In evaluation of time-signal enhancement curves 51,1 % had type III and 20% type II pattern.Discussion: Breast MR plays an important role in the staging and treatment planning of the breast cancers and has significant impact on investigating of the recurrences after surgery. In addition, MRI is one of the best complementary methods to conventional techniques with its high accuracy and problem solving capability. Although morphological findings like; irregular shape, irregular or spiculated contours, heterogeneous or rim enhancement or specific enhancement dynamics are important malignancy findings in MRI, none of these findings have enough frequency to make definitive malign diagnosis. For these reason evaluation of kinetic features and all morphological findings simultaneously increases the reliability of the diagnostic capability of the technique.