Toraks kitlelerinde difüzyon MRG'nin yeri
Diffusion MRI in thoracal masses
- Tez No: 288899
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÇELENK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇBu çalışmanın amacı, toraks kitlesi saptanan vakalarda, bu lezyonların benin/malin ayırımının değerlendirilmesinde, ADC (Apparent Diffusion Coefficient) değerlerinin hesaplanarak, difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin, toraks kitlelerinin tanı ve evrelemesinde kullanılan radyolojik görüntüleme yöntemlerine destekleyici yeni bir görüntüleme tekniği olduğunu araştırmaktır.GEREÇ ve YÖNTEMÇalışmamıza toraksta kitle şüphesi ile gönderilen 44 hasta dahil edildi. Bu hastaların 32'si erkek, 12'si kadındı. Vakaların yaş ortalamaları 59,5 idi. Tüm vakalar 1,5 Tesla MR cihazında single-shot echo-planar spin echo T2 ağırlıklı sekansa (SSEP-SE T2) her 3 yönde (x, y, z), 3 farklı b değerinde (b=0,500,1000 s/mm²) difüzyon duyarlı gradyentler uygulanarak DAG'lar elde edildi. Yüksek b değerlerinde elde edilen ADC haritalarında, farklı iş istasyonunda (Leonardo konsol, software version 2.0; Siemens), sitolojik/histopatolojik tanıları bilinmeksizin, her vakada sabit büyüklükte (0,70cm²) dairesel ROI kullanılarak, lezyonların ADC değerleri hesaplandı. Daha sonra vakalar sitolojik/histopatolojik tanılarına göre iki ana gruba ayrıldı. Verilerin değerlendirilmesi için tablo istatistikleri kullanıldı. ROC analizi kullanılarak benin/malin kitle ayırımında optimal ADC cut off değeri hesaplandı.BULGULARÇalışmamıza dahil olan toplam 44 lezyonun, 34'ü malin (%77,3), 10'u ise benin (% 22,7) özellikteydi. Malin özellikteki lezyonlardan 2'si küçük hücreli karsinom, 24'ü küçük hücreli dışı karsinom, 6'sı metastaz olarak saptanmıştır. Benin özellikteki lezyonlardan 2'si romatoid artrit, 2'si tüberküloz, 1'i sarkoidoz, 1'i kist hidatik ve 4'ü inflamasyona bağlı değişiklikler olarak kaydedildi. Vakalardan elde olunan ortalama ADC değeri 1,09 + 0,05 x 10-3 mm2/sn olarak bulundu. Benin ve malin olmak üzere iki ana grupta incelenen vakaların optimal cut off değerini bulmak için ROC analizinden faydalanıldı. % 85 sensitivite ve % 70 spesifisite ile optimal ADC cut off değeri 1,20x 10-3 mm2/sn olarak bulundu. Elde edilen verilerle AUC değeri 0,836 olarak hesaplanmış olup bulgular istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
PURPOSEThe purpose of this study is to calculate ADC (Apparent Diffusion Coefficient) values in the patients which thoracal masses have been determined for differentiation of these lesions as benign or malign; and also to observe if diffusion weighted magnetic resonance imaging is a supportive new imaging technique of the other radiological imaging systems which was used in diagnosing and staging of thoracal masses.MATERIALS and METHODSForty four patients with suspected thoracal masses were included into our study. 32 of these patients were male, and 12 were female. The age average of the patients were 59,5. Diffusion weighted images in the axial plane were obtained by using a 1.5 Tesla MRI device, parallel imaging, single shot echo-planar spin echo T2 weighted sequences (SSEP-SE T2) on 3 axes (x, y, z), and diffusion sensitive gradients with 3 different b values (b= 0,500,1000 s/mm2). In different workstation (Leonardo console, software version 2.0; Siemens) and on the ADC maps which were obtained with high b values, despite without the knowledge of cytological/histopathological diagnoses, ADC values of the lesions were measured by using fixed circular ROI (0,70 cm²) for all patients. Then the patients were divided into two main groups for their cytological/histopathological diagnoses. Table statistics were used to evaluate the datas. Optimal cut off value of ADC in differentiation of the lesions as benign or malign, were estimated by using ROC analysis.RESULTSThe lesions of thirty four of the 44 patients included in the study were malignant (%77,3), and 10 of these were benign (% 22,7). Two of the malignant lesions were confirmed as small cell carcinoma, 24 of these were non small cell carcinoma and 6 of these were metastases. Two of the benign lesions were confirmed as rheumatoid arthrtis, one of these was sarcoidosis, one of these was hydatic cyst and 4 of these were changes secondary to inflammation. The average of the ADC values were found 1,09 + 0,05 x 10-3 mm2/sn. ROC analysis is utilized to find the optimal cut off value of ADC of the patients which were examined in two main groups called as malignant and benign. The optimal cut off value of ADC was found 1,20x 10-3 mm2/sn with 85 % sensitivity and 70 % specificity.