Postpartum dönemde sıçan uterusunda Toll-like reseptörler ve beta defesinler
Toll-Like receptors and beta defencins in rat uterus in postpartum period
- Tez No: 288920
- Danışmanlar: PROF. DR. NARİN LİMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma, patojeni tanıyan reseptörler ailesine ait olan Toll-like reseptör 1-10'un ve vücudun doğal antimikrobiyalleri olarak tanımlanan ß-Defensin 1-4'ün postpartum 1., 3., 5., 10., 15. günlerde ve diöstrüs dönemindeki sıçan uterusunda yerleşimi ile miktarlarında oluşabilecek değişimleri immunohistokimyasal ve western blot analizleri ile ortaya koymak amacıyla yapıldı. Çalışmada toplam 30 dişi sıçan kullanıldı. TLR1-10 ve ß-defensin 1-4'ün sıçan uterusunda luminal ve bez epitelinde, bazı stromal hücrelerde, mast hücrelerinde, miyometriyumdaki düz kas hücrelerinde, damar endoteli ile mezotel hücrelerinde eksprese olduğu ve bu hücrelerin membran, sitoplazma veya çekirdeklerinde yerleştiği gözlendi. Diöstrüsün TLR1 ve TLR9 için postpartum 1. günden, TLR1, TLR3-7 ve TLR9 için postpartum 3. ve 5. günlerden, TLR1, TLR4-7, TLR9 için postpartum 10. günden, TLR1, TLR4, TLR7 için ise postpartum 15.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to demonstrate the possible changes in proportions and localization of Toll-like receptors 1-10 belonging to pathogen recognition receptors family and ß- defensin 1-4 known as natural antimicrobial of the body at 1st, 3th, 5th, 10th and 15th days of postpartum and at the period of diestrus rat uterus using immunohistochemical and western blotting techniques. In the study, 30 female rats were totally used. It was observed that TLR1-10 and ß-defensin 1-4 localized to the membrane, cytoplasm snd nuclei in the luminal and glandular epithelium, some stromal cells, mast cells, muscle cells in the myometrium as well as and the endothelium of blood vessel and mesothelial cells in rat uterus.