Hematolojik malignansilerde P-glikoprotein ekspresyonunun flow(akım) sitometri ile tayin edilmesi
Determination of P-glycoprotein expression in hematological malignancies by flow cytometry
  1. Tez No: 288943
  2. Yazar: BERKAY SARAYMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHZAT ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Hematoloji, Biochemistry, Hematology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tümör hücrelerinde kemoterapötik ilaçlara karşı direnç gelişmesine yol açarak tedaviyi başarısız kılan nedenlerden biri çoklu ilaç direnci (Multi Drug Resistance, MDR)'dir. Hücresel çoklu ilaç direncinde önemli nedenlerden birincisi hücre zarında yerleşen ve genellikle lipofilik yapıdaki ilaçların hücre içinde birikmesini önleyen MDR1 geni tarafından kodlanan P-glikoprotein (P-gp)'dir. Bu nedenle P-gp ekspresyonu hücresel çoklu ilaç direnci ile yakından ilişkilidir. P-gp ekspresyonunun kemoterapi sonrasında arttığı bildirilmektedir. Monoklonal antikorlar yardımıyla işaretleme sayesinde hücre yüzeyinde P-gp ekspresyonu ölçülebilmektedir.Bu işaretleyicilerden biri olan CD34, lösemik blastik hücre markerı olarak kullanılmaktadır.Bu çalışmada Erciyes Üniversitesi Mehmet-Kemal Dedeman Hematoloji-Onkoloji Hastanesi Akım Sitometri Laboratuvarına gelen, akut lösemi tanısı alan 50 hastanın kemik iliği örnekleri ile kontrol grubunu oluşturan 20 sağlıklı bireyin periferik kan örnekleri kullanıldı. Bu örneklerden elde edilen süspansiyon halindeki hücreler de, P-gp PE ve CD34 PerCP ile işaretlenerek akım sitometri ile yüzey ekspresyonları ölçüldü. Hasta örneklerinin 12'sinde FSC-SSC ekranında 102 ile simgelenen kısımdan daha kuvvetli ekspresyon izlenmesi, P-gp ekspresyonunun pozitif olması olarak kabul edildi. Hasta örneklerinin 11'inde FSC-SSC ekranında 102 ile simgelenen kısımdan daha kuvvetli ekspresyon izlenmesi, aynı şekilde CD34 ekspresyonunun da pozitif olması olarak kabul edildi.Çalışmamızda 30 akut myelositik lösemi (AML) hastasının 6'sında (%20) P-gp ve CD34 ekspresyonu tespit edilirken, 20 akut lenfositik lösemi (ALL) hastasının 6'sında (%30) P-gp, 5'inde (%25) CD34 ekspresyonu tespit edildi. Veriler SPSS 15.0 istatistik programı ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz khi-kare exact yöntemi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
In tumor cells one of the reasons that make the treatment unsuccessful by causing resistance to chemotherapeutic drugs is multi drug resistance (MDR). First of the important reasons for cellular multi drug resistance is P-glycoprotein (P-gp) which is en-coded by MDR1 gene and locates in cell membrane and generally prevents the accumulation of lipophilic drugs in the cell. Thus P-gp expression is closely associated with the cellular multi drug resistance. It is reported that P-gp expression increases after chemotherapy. Measurement of P-gp expression on the cell surface can be done with the help of monoclonal antibody marking. CD34, one of markers, is used as a leukemic blastic cell marker.In this study, the bone marrow samples of 50 patients diagnosed as acute leukemia at Erciyes University Mehmet-Kemal Dedeman Hematology-Oncology Hospital brought to Flow Cytometry Laboratory and the peripheral blood samples of 20 healthy people as control group were used. The suspended cells obtained from these samples and marked with P-gp PE and CD34 PerCP and then surface expression was measured by flow cytometry.In twelve of the samples, observing more expression level than the part symbolized by 102 on FSC-SSC screen was accepted as positive. In eleven of patient samples, observing more expression level than the part symbolized by 102 on FSC-SSC screen was accepted as positive for CD34 expression as well.In our study, in 6 of 30 acute myeloblastic leukemia patients (AML) (%20) P-gp and CD34 expression, in 6 of 20 acute lymphoblastic leukemia (ALL) patients (%30) P-gp, in 5 of them (%25) CD34 expression were determined. All the data evaluated in SPSS 15.0 statistics program. Statistical comparisons made by khi-square exact method.