Asemptomatik bireylerde sert stabilizasyon ve yumuşak apareylerin masseter ve anterior temporalis kasları üzerine etkisinin elektromiyografik yöntemle incelenmesi
Research about the effects of hard stabilization and soft appliances on masseter and anterior temporalis muscles with electromyographic method at asemptomatic individuals
  1. Tez No: 288963
  2. Yazar: SERPİL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Temporomandibular Rahatsızlıklar (TMR), temporomandibular eklemi, çiğneme kaslarını, dişleri ve tüm çiğneme sistemi fonksiyonlarını etkileyen problemleri kapsayan komplike bir terimdir. Oklüzal apareylerden sert stabilizasyon apareyleri, TMR'nin tedavisiyle kontrolünde ve uyku bruksizminde yaygın olarak kullanılmakta olup kullanımları bilimsel veriler ile desteklenmektedir. Yumuşak apareylerde, etki ve etkinliklerine dair bilimsel kanıtlara ihtiyaç olmasına rağmen diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, oklüzal aparey materyalinin sert ya da yumuşak nitelikte olmasının ve aparey vertikal boyutundaki değişimin masseter ve anterior temporalis kaslarının elektromiyografik aktiviteleri üzerine immediyat etkisini objektif değerlerle deneysel olarak saptamaktır. Araştırmamız 2010-2011 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde, araştırmaya dahil olma kriterlerine uygun 14'ü erkek ve 16'sı kadın toplam 30 denek üzerinde yapıldı. Sert stabilizasyon aparey grubundaki 15 deneğin ve yumuşak aparey grubundaki 15 deneğin her birine 3 mm ve 6 mm vertikal boyutta iki adet aparey yapıldı. Deneklerin ağız içi ve ağız dışı tüm tetkikleri tamamlandıktan sonra bilateral masseter ve anterior temporalis kaslarının EMG kaydı, 4 kanallı EMG cihazı, 4 mm Ag-AgCl elektrodlar ve 4 mm Ag-AgCl toprak elektrodu kullanılarak alındı. Her iki grup için EMG kayıtları, 10 sn fizyolojik istirahat pozisyonunda, interküspal pozisyonda 3 kere 5 sn max diş sıkma, 3 mm'lik ve 6 mm'lik aparey üzerinde 3 kere 5 sn max diş sıkma esnasında alındı ve tüm kayıtlar mikrovolt cinsinden entegre edildi. İnterküspal pozisyonda 3 kere 5 sn max diş sıkma esnasında kaydedilen entegre EMG potansiyellerinin ortalaması, sonraki data analizi için bir standart olarak kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular Disorders (TMD) which include problems relating to temporomandibular joint, masticator muscles, teeth and all masticatory system functions is a complex term. Hard stabilization appliances which are one kind of the occlusal appliances are widely used for treatment and control of TMD and sleep bruxism; their usage are also supported with scientific data. Despite the need of scientific evidences about effects and efficacies, soft appliances are also widely used at dentistry. The aim of this study is to determine the immediate effects experimentally, depending on occlusal appliance?s material (hard or soft) and vertical dimension change, over masseter and anterior temporalis muscles? electromyographic activities. Our research has been performed at Yeditepe University Faculty of Dentistry between 2010-2011, with 14 men, 16 women, a total of 30 subjects which are appropriate for research criteria. These 30 subjects have been divided into two groups of 15 subjects, according to the type of the appliance?s material they are going to use, whether it is hard or soft. For the each subject in both groups, two appliances have been prepared with 3 mm and 6 mm vertical dimension. After subjects? all intraoral and extraoral examinations with their appliances had been accomplished, EMG recordings of bilateral masseter and anterior temporalis muscles were taken with 4 channel EMG device, using 4 mm Ag-AgCl electrodes and 4 mm Ag-AgCl ground electrode. EMG recordings for both groups were taken during physiological resting for 10 seconds, 3 times for 5 seconds max clenching at intercuspal position, 3 times for 5 seconds max clenching on both 3 mm and 6 mm appliance and all recordings were integrated in microvolt. Average of integrated EMG potentials during 3 times for 5 seconds max clenching at intercuspal position were used as a standard for following data analysis.