İlköğretim kurumlarındaki okul takımlarında yer alan öğrencilerin SBS-OKS'deki başarılarının araştırılması (Kütahya ili örneği)
Research on assessment of sbs and oks examination goals of students attemepting school teams at primary schools (A case study on Kutahya)
- Tez No: 289032
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ KARAKUŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim okullarında yapılan spor yarışmalarına katılan öğrencilerin SBS ve OKS sınavlarındaki başarılarının araştırılmasıdır. Katıldıkları yarışmaların sınavlardaki başarılarını etkileyip etkilemediği, etkiliyorsa ne yönde, hangi düzeyde etkilediğini araştırıp değerlendirmektir.Çalışmanın evrenini 2007/2008 eğitim öğretim yılında Kütahya ilindeki ilköğretim okulları arasında yapılan yıldızlar müsabakaları il birincisi olan okul takımlarındaki öğrencilerden oluşmaktadır. Bu çalışmanın örneklemi ise 2006/2007 eğitim öğretim yılında öğrenim gören Kütahya ilindeki 11 (on bir) ilköğretim okulundaki toplam 82 öğrencidir.Yukarıda bahsedilen evren ve örneklem seçilirken Kütahya ili ilköğretim okullarının öğrenci ve veli profili (sosyo-ekonomik ve kültürel yönden) ile Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu OKS ve SBS sınavlarındaki başarı durumları göz önünde bulundurulmuştur. Çalışmada öğrencilerin görüş ve düşünceleri anket yolu ile alınmıştır. Anket formu iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm dört soruda kişisel ve ailevi bilgileri, ikinci bölüm ise 16 soruda öğrencilerin gelecekleri hakkındaki görüşleri, okul takımlarındaki antrenman saatleri, ek ders alıp almadıkları ve ders çalışmalarına engel olan etkenler irdelenmeye çalışılmıştır. Anket formu toplam 20 sorudan oluşmaktadır.Anket yöntemi kullanılarak derlenen veriler, istatistik işlem için MS Exel'de düzenlenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 15.0 for Windows paket programında analiz edilmiştir. Verilere geçerlilik ve güvenilirlik testi uygulanmıştır. İstatistik testler olarak ise ki-kare testi ve faktör analizi kullanılmıştır. Anket sonuçları deneklerin beden eğitimi dersini sevdiklerini, okul takımında yer almalarının diğer derslerdeki ve yıl sonunda yapılan SBS-OKS sınavlarındaki başarıyı kısmen de olsa olumlu etkilediği yönünde olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate assessment of SBS and OKS examination goals of students attemepting sport competitions at primary schools. It is aimed to determine whether competitions they attempted affect their goals, and if so, to define level and direction of these effects.Main sample of research includes students at school teams which were selected as city winner at stars competitions performed at 2007/2008 education year. Sub sample of research includes total 82 students at 11 (eleven) primary schools at 2006/2007 education year in Kutahya.While selecting of main and sub-sample gropus, student and their parents? profiles (social-economical and cultural) and their assessment at examinations of SBS and OKS performed by National Education Ministry were noticed. In research, survey method was used to collect views and ideas of students. Survey form is formed by two chapters. First chapter includes personel information about students with four questions, and in second chapter, view of students about their future, training durations at school team, whether they take suppording course and factors affecting their course studying were tried to evaluate with 16 qustions. Survey form includes total 20 questions.Collected data by survey method were arranged by MS Excel program for statistical analysis. Gathered data were analysised by SPSS 15.0 for Windows. Ki-square and factor analysis tests were performed to analyse data. Survey results show that subjects like body education course, and being at school team affects their assesment at SBS-OKS examinations performed at the end of the year.