Kütahya süper amatör liginde dereceye giren futbol takımlarının temel fiziksel ve psikomotor özelliklerinin araştırılması
Kutahya super amateur league football teams that entried primary three degree is to research basic physical and psychomotoric features and than acguiring findings is to evaluate
  1. Tez No: 289033
  2. Yazar: TARIK KISA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı Kütahya süper amatör liginde dereceye giren futbol takımlarının temel fiziksel ve psikomotor özelliklerinin araştırılıp elde edilen bulguların değerlendirilmesidir. Çalışmanın evrenini Süper Amatör Kümede ilk üç dereceye giren Tavşanlı Linyitspor (22 sporcu), Termikspor (21 sporcu) ve Çağlayanspor (19 sporcu) takımlarına mensup toplam 62 sporcu oluşturmuştur.Çalışmada; sporcuların performanslarını belirlemek için fiziki yapıyı belirlemeye yönelik; yaş, boy, kilo ve Antropometrik ölçümler, hızı belirlemeye yönelik 20 m. sürat koşusu, patlayıcı kuvveti belirlemeye yönelik dikey sıçrama ve durarak uzun atlama testi, dayanıklılık belirlemeye yönelik mekik, şınav ve Cooper testi, esneklik ölçümünde ise otur-eriş testi kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen bulguları analiz etmek için SPSS paket programından yararlanılmış ve istatiksel yöntem olarak Anova testi bulgulara uygulanmıştır.Araştırma sonucunda; Kütahya ili süper amatör liginde ilk üç dereceye giren takımların sporcularında; takımlar arasındaki derecelendirmeyi, yapılan ölçümlerin de desteklediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; in Kutahya super amateur league football teams that entried primary three degree is to research basic physical and psychomotoric features and than acguiring findings is to evaluate. Universe of this study in Kutahya Super Amateur League as total members of football teams that antried primary three degree is Tavsanlı Lınyıt, Termık and Caglayan Sport teams have constructured.In this study; to definite the performance of sportmen; to definite physical structure, age, height, weight and anthropometrical measures; to definite the speed, 20 meters running test; to definite explosive power, vertical jumping and statical longer jumping test; to definite endurance shuttle, push-up and Cooper test and last to definite flexibility standreach test were used.In this study; to analyze acguiring findings was benefited from SPSS pocket program and was applied ANAVO statistical t-test.In results of this study; in the members of football teams entried primary three degree in Kutahya Super Amateur League, between ordering teams also supported maked measuring was arrived.