Isparta İli'nde infertilite üzerine epidemiyolojik değerlendirme
Epidemiologic evaluation on infertility in the Isparta city
  1. Tez No: 289064
  2. Yazar: SELAMİ KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ BAHA ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnfertilite, istem dışı çocuk sahibi olamamaktır; daha geniş tanımıyla evli bir çiftin en az bir yıl süreyle kontraseptif önlem almaksızın düzenli cinsel ilişkisi olmasına karşın gebelik oluşmamasıdır. Bu çalışma ile Isparta İlinde infertilite sıklığının belirlenmesi ve tespit edilen infertil kişilerin genel demografik ve epidemiyolojik özelliklerinin araştırılması amacıyla planlandı.Isparta İli'deki 15-49 yaş nüfusu dikkate alınarak örneklem büyüklüğü 3406 kişi olarak hesaplandı. Hesaplanan bu örneklem büyüklüğü Isparta İli İlçeleri'nin 15-49 yaş nüfus oranlarına göre dağıtıldı. Çalışmaya aydınlatılmış onam formunu imzalayarak çalışmaya katılmayı kabul eden gönüllüler alındı. Araştırmaya 15-49 yaş arasındaki üreme çağındaki en az 1 yıl evli kalan kişiler dahil edilmiştir.Araştırmaya katılanlara primer-sekonder infertilite kriterlerine uyup uymadıklarını içeren 28 soruluk bir anket formu yüz yüze görüşme tekniğiyle uygulandı. Birinci doldurulan ankette primer ve sekonder infertilite kriterlerine uyan kişilerede erkeklere 34 ve bayanlara 42 sorudan oluşan yeni bir anket formu uygulandı.Çalışmaya 1006'sı (%29.7) erkek ve 2400'ü (%70.3) kadın olmak üzere 3406 kişi alındı. Çalışmaya katılan 3406 kişiden %7.7'si (n:262) infertilite kriterlerine uygun olarak tespit edildi. Bu 262 kişinin 170 kişisi (%64.9) primer infertilite kriterlerine, 92 kişisi (%35.1) sekonder infertile kriterlerine uygun olarak bulundu. Çalışmadaki infertil 262 kişinin 70'inde (%26.7) yakın akrabalarından en az birinde infertilite olduğu tespit edildi. Çalışmadaki infertil kişiler menstruasyonun hangi döneminde cinsel ilişkiye girildiğinde gebe kalma ihtimali daha yüksek olduğunu %27.9'u doğru biliyor olarak tespit edildi.Sosyal bir kurum olan ailenin temel amacı, insan neslinin sürekliliğini sağlamak, toplumun beklentilerine uygun nesillerin yetiştirilmesinde rol almaktır. Çocuk sahibi olmak tüm toplumlarda önemlidir. Çocuksuzluk geleneksel olarak bir çift için acı, endişe ve utanç kaynağı olmuştur. Çalışmamızın sonuçlarına göre infertilite toplumun önemli bir kısmını ilgilendiren önemli bir sorundur. Yaş infertiliteyi etkileyen önemli bir faktördür. Eğitim düzeyi, üreme ve sağlık davranışları açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Infertility is inability to have a child without will, and with a broader definition, if a married couple, having sexual intercourse at least for a year without contraceptives, has not conceived it is considered to be a case of infertility. Aim of this study is to detect the frequency of infertility in the city of Isparta and to investigate general demographic and epidemiological properties of infertile individuals.Considering 15-49 aged population in Isparta city, a sample size of 3406 cases was calculated. Calculated sample size was distributed among districts of Isparta according to the age ratios of each district. Study included volunteers accepting to participate in study with signing informed consent form. Included cases were all from age of 15 to 49 and have been married for at least one year at the time they were included to the study.Participants completed a 28 questioned survey with face to face interviews to detect if they fit the primary or secondary infertility criteria. Cases, fitting the primary or secondary infertility criteria according to the first survey, completed another survey consists of 34 questions for women and 42 questions for men.Of 3406 cases included to the study, 1006 (29.7%) were male and 2400 (70.3%) were female. 7.7% of all 3406 cases (n=262) fit the infertility criteria. 170 of 262 infertile cases (64.9%) fit primary and 92 (35.1%) fit secondary infertility criteria. Study results show that the 70 of 262 cases (26.7%) were found to have at least one close relative with infertility. Study also revealed that 27.9% of infertile individuals knew the correct time of menstrual cycle to have a sexual intercourse for conception.The aim of the family as a social foundation is to ensure continuity of human race, and to play a role in development of future generations suitable for the expectations of society. Having a child is important for all societies. Not having a child is generally considered to be a source of pain, concern and shame for the couple. Results of our study suggest that the infertility is a major problem affecting a high portion of our society. Ageing is an important factor affecting infertility. Education level is also an important factor for breeding and health behaviors.