Hastane infeksiyonu etkeni olarak belirlenmiş, çoklu antibiyotik direnci gösteren Acinetobacter baumannii klinik izolatlarının imipenem ve meropenemin, sefoperazon-sulbaktam, ampisilin-sulbaktam, polimiksin B ve rifampin ile kombinasyonlarına duyarlılığının in vitro araştırılması
In vitro susceptibility testing of imipenem and meropenem in combination with cefoperazone-sulbactam, ampicillin-sulbactam, polymyxin B and rifampin against clinical isolates of multidrug resistant Acinetobacter baumannii, associated with nosocomial infections
- Tez No: 289063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SESLİ ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda, özellikle yoğun bakım ünitelerinde antimikrobiyal ajanların çoklu ilaç dirençli (MDR) Acinetobacter baumannii infeksiyonlarının tedavisindeki yetersizliği, klinisyenleri zorlamakta ve kombinasyon tedavilerine yönlendirmektedir. Bu çalışmada, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Servislerinden izole edilmiş olan, 34 MDR A.baumannii izolatının, imipenem (İPM) ve meropenemin (MEM), sefoperazon/sulbaktam (SCP), ampisilin/sulbaktam (SAM), polimiksin B (PB) ve rifampin (RİF) ile olan kombinasyonlarına duyarlılığı in vitro olarak dama tahtası yöntemi ile araştırıldı.MDR A.baumannii en fazla trakeal aspirat (%50) kültürlerinden soyutlandı. Disk difüzyonla, izolatların tamamı imipenem, meropenem, tikarsilin, sefepim, amikasin ve siprofloksasine dirençli bulundu. En düşük direnç oranı minosiklin (%44,2) için saptandı. İzolatların tamamında (%100) imipenem, meropenem, ampisilin/sulbaktam ve sefoperazon/sulbaktam için dirençli ve polimiksin B için duyarlı sınırlarda MİK değerleri bulundu.Sinerji oranları MEM/SAM kombinasyonunda en yüksek (%94,1) bulunurken daha sonra sırasıyla, İPM/SAM (%88,2), İPM/RİF (%73,5), İPM/SCP (%70,6), İPM/PB (%38,2), MEM/RİF (%17,6), MEM/SCP (%8,8) ve MEM/PB (%2,9) olarak saptandı. Kombinasyonların hiçbirinde antagonizma gözlenmedi. Bu yüzden, bu sinerjistik kombinasyonlarla ilgili bulgularımızın yoğun ilgiyi hak ettiğini ve çoğul ilaç dirençli bu organizmalar tarafından oluşturulan enfeksiyonlarda, yenilikçi ve etkili tedavi seçeneklerine temel olabileceğini söyleyebiliriz.Sonuç olarak MDR A.baumannii kökenlerine karşı kullanılan antibiyotik kombinasyonlarının etkinliği ile ilgili birçok in vitro çalışmada olumlu sonuçlar bildirilmiş olsa da bu verilerin klinik bulgularla da desteklendiği geniş kapsamlı ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the inadequacy of antimicrobial agents available to treat infections particularly in ICU?s due to MDR Acinetobacter baumannii, has constrained clinicians and forced them to use combination therapies. In this study, the antibacterial effect of imipenem and meropenem in combination with cefoperazone/sulbactam, ampicillin/sulbactam, polymyxin B and rifampin has been evaluated in vitro by the checkerboard microdilution method against 34 clinical isolates of multidrug resistant (MDR) A.baumannii, all collected from the Intensive Care Units of Süleyman Demirel University Hospital.Most of the MDR A.baumannii strains (50%) were isolated from the tracheal aspirate cultures. All of the isolates were found to be resistant to imipenem, meropenem, ticarcillin, cefepime, amikacin and ciprofloxacin by disc diffusion method. The lowest resistance rate was established for minocycline (44.2%). In all of the isolates (100%) the MIC values were within the resistance range for imipenem, meropenem, ampicillin/sulbactam and cefoperazone/sulbactam and susceptibility range for polymyxin B.The combination of meropenem with sulbactam showed synergy against 94.1% of MDR A.baumannii while the synergy rates for combinations of imipenem and sulbactam, imipenem and rifampin, imipenem and cefoperazon/sulbactam, imipenem and polymyxin B, meropenem and rifampin, meropenem and cefoperazon/sulbactam and meropenem and polymyxin B were 88.2%, 73.5%, 70.6%, 38.2%, 17.6%, 8.8% and 2.9%, respectively. Antagonism was not observed in any of the combinations. Hence, our findings about these synergistic combinations are of considerable interest and may provide a rationale for innovative and effective therapeutic options for infections caused by these MDR organisms.In conclusion, although favourable outcomes have been reported in several in vitro studies about the efficacy of antibiotic combinations used against MDR A.baumannii strains, further comprehensive studies with clinical evidence are warranted to confirm these data.