Diyabetik makula ödeminde intravitreal bevacizumab tedavisinin santral makula kalınlığı ve santral retina duyarlılığı üzerine etkisi
The effect of intravitreal bevacizumab treatment on central macular thickness and central retinal sensitivity in diabetic macular edema
- Tez No: 289073
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KAMİL BARDAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu prospektif çalışmada diyabetik makula ödeminde intravitreal bevacizumabtedavisinin en iyi düzeltilmiş görme keskinligi (EİDGK), santral makula kalınlığı(SMK) ve santral retina duyarlılığı üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesiamaçlandı.Diyabetik makula ödemi olan 12 hastanın 16 gözüne 1,25mg/0,05mlintravitreal bevacizumab tedavisi uygulandı. Hastaların tedavi öncesinde ve tedavisonrası 1. hafta, 1. ay, 3. aylarda standart oftalmolojik muayenesi yapıldı, EİDGK,SMK ve santral retina duyarlılığına, floresein sızıntısına sadece tedavi öncesi vetedaviden 3 ay sonra bakıldı.Yaş ortalaması 60,8 ± 5,7 idi. EİDGK ortalaması başlangıçta veenjeksiyondan 1 hafta, 1 ay, 3 ay sonra sırasıyla 0,12 ± 0,07, 0,15 ± 0,09, 0,22 ±0,14 ve 0,21 ± 0,13 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This prospective study was aimed to evaluate the effects of intravitrealbevacizumab treatment on best corrected visual acuity (BCVA), central macularthickness (CMT) and central retinal sensitivity in diabetic macular edema.16 eyes of 12 patients with diabetic macular edema received intravitrealbevacizumab treatment. Standardized ophthalmic evaluation, BCVA, CMT, centralretinal sensitivity measurement were performed before therapy, at first week, firstmonth and third month, differences in fluorescein leakage was studied only beforetherapy and three months after therapy.The mean age was 60,8 ± 5,7. The mean BCVA at baseline, 1 week,1 month,3 month after injection were 0,12 ± 0,07, 0,15 ± 0,09, 0,22 ± 0,14 and 0,21 ± 0,13,respectively.