Ağrıyla ilişkili sakatlık indeksinin Türkçe sürümünün geçerlilik ve güveniirliği
Validation and reliability of the Turkish version of the Pain disability index
  1. Tez No: 289086
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN ASLANBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEOMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma Ağrıyla ilişkili Sakatlık İndeksi (AİSİ)'nin Türk toplumuna uyarlanması, geçerlik ve güvenilirliğinin araştırması amacıyla planlandı.Bu amaçla, polikliniğimize başvurmuş ACR kriterlerine göre diz osteoartriti tanısı almış, diz AP/LATERAL mukayeseli grafileri mevcut olan 151 hasta çalışmaya alındı. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri kaydedildi. Tüm olgular tek bir fiziksel tedavi ve rehabilitasyon doktoru tarafından ayrıntılı şekilde muayene edildi. Olguların istirahatte, harekette ve muayene esnasında olan ağrıları visüel anolog skala ile değerlendirildi. Yine tek bir doktor tarafından vakaların mevcut diz grafileri Kellgren-Lawrence derecelendirmesine göre evrelendirildi.Tüm katılımcılara tek bir doktor tarafından AİSİ, WOMAC, SF-36 anketleri okunarak, katılımcıların anketleri doldurması sağlanmıştır.Test-tekrar test güvenilirliğin belirlenmesi amacıyla katılımcılardan 103 hastaya ilk değerlendirmeden 5 gün sonra tekrar AİSİ uygulandı.Ölçeğin güvenilirliği; iç tutarlılık, ve test-tekrar test güvenilirliği ile değerlendirilmiş ve elde edilen bulgular ölçeğin Türkçe formunun iyi derecede güvenilir olduğunu göstermiştir.Geçerlik analizinde AİSİ'nin, SF-36 ve WOMAC'ın benzer alt skalaları ile korelasyonunun oldukça yüksek olduğu saptanmıştır.Sonuç olarak; bizim çalışmamız AİSİ'nin Türk toplumunda yüksek derecede geçerli ve güvenilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to adapt the Pain Disability Index (PDI) to Turkish population and assess the reliability and validity of the adapted Turkish version. In this regard, 151 patients who were admitted to our outpatient clinic with symptomatic knee OA was included in our study. The diagnosis of OA was based on the American College of Rheumatology (ACR) criteria. The sociodemographic features of the patients have been determined. Detailed physical examinations of the all patients were done by the same Physical Medicine and Rehabilitation doctor. The knee x-ray?s of the patients were evaluated with the Kellgren- Lawrence grading system. The pain severity at rest, in motion and at physical examination was determined by using visual analogue scale. All the participants have read and filled out the PDI, the WOMAC, and the SF-36 under the same doctor supervision. To show test-retest reliability, 103 of the participants were tested again with the adapted Turkish version of the PDI, 5 days later. The reliability of the adapted version was excellent with high internal consistency and test-retest reliability. In the analysis for validity, a high correlation between the similar sub-scales of both the SF-36 and the WOMAC to the PDI was found. In conclusion, the present study indicates that Turkish version of the PDI is highly reliable and valid.