Peri-implantasyon periyotta eksojen kullanılan progesteron ve/veya çinkonun sıçanlarda endometrial adezyon molekülerinden ?vß5 integrin ve vitronektin ile kök hücre markırlarından Klf-4, Sox-2, C-Myc Ve Oct-4 ekspresyonuna etkisi
Exogen zinc and/or progesterone effect expression of endometrial adhesion molecules ?vß5 integrins and vitronectins and stem cells markers Klf-4, Sox-2, C-myc ve Oct-4 in periimplantation period.
- Tez No: 289102
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAVMERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışma implantasyon periyodunda rol alan adezyon moleküllerinden integrin ailesinin üyesi olan ?vß5 integrin ve vitronektin ile varlığı çeşitli çalışmalar ile ispatlanmış endometrial embriyonik kök hücrelerin eksojenik olarak verilecek progesteron ve/veya çinko ile periimplantasyon periyodunda ekspresyonlarına etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır.Yöntem: Vajinal sitoloji yöntemi ile siklusları belirlenen ve her biri ortalama 10 hayvandan oluşan (n=9-13) 4 çalışma grubu oluşturuldu. Proestrus evresinde olan dişi sıçanlar bir gece eşleştirme sonrası gebe kabul edilerek beş gün boyunca her bir gruba çinko ve/veya progesteron yapıldı. Altıncı gün dişi sıçanlardan kan çinko progesteron düzeyi için kan alındıktan sonra sakrifiye edilerek elde edilen endometrium dokularında immunohistokimyasal olarak ?vß5 integrin ve vitronektin ile embriyonik kök hücre belirteçlerinden KLF-4, SOX-2, OCT-4 ve c-myc ekspresyonları değerlendirildi.Bulgular: Çinko grubunda ?vß5 integrin ve vitronektin ekspresyonu kontrol grubuna göre artmış olarak saptanırken, progesteron ve çinko-progesteron grubunda ekspresyonları kontrol grubuyla aynı olarak değerlendirildi. Embriyonik kök hücre belirteçlerinden KLF-4, SOX-2 ve c-myc ekspresyonu çinko grubunda, kontrol grubuna göre artmış ekspresyonda saptanırken, progesteron ve çinko-progesteron grubunda ekspresyonları kontrol grubuyla aynı olarak saptandı. Farklı olarak OCT-4 belirteci çinko, progesteron ve çinko-progesteron gruplarının üçünde de kontrol grubuna göre ekspresyonu artmış olarak saptandı.Sonuç: Endometrial ?vßv integrin ve vitronektin ile embriyonik kök hücre belirteçlerinin ekspresyonlarının eksojenik verilen çinko ile arttırılabiliniyor olması, çinkonun periimplantasyon periyotta kullanılması ile implantasyon oranlarının artabileceğini düşündürmektedir. Ancak progesteron kullanımının böyle bir olumlu etkisi saptanamadığı gibi beraber kullanımı halinde çinkonun etkisini de baskılamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of this study zinc and/or progesterone effect expression of ?vß5 integrins and vitronectins and endometrial embriyonic stem cells in periimplantation period.Method: We organized 4 groups and each group included mean 10 virgin rats (range 9-13) and we determined menstrual period by metod of vaginal sitology. The rats were mated with male rats of the same strain to induce pregnancy, next day was considered to be day 1 of pregnancy and after 5 days rats were given zinc and/or progesterone. Blood sample was taken for blood level of zinc and progesterone in sixth day and rats were sacrificed and endometrial tissues were obtained. Endometrial tissues were evaluated expression of ?vß5 integrin, vitronectin and KLF-4, SOX-2, OCT-4, c-myc.Results: The ?vß5 integrin and vitronectin expression increased in the zinc group compared with the control group, on the other hand there was no difference in the progesterone group and zinc-progesterone group compared with the control group. Embriyonic stem cell markers KLF-4, SOX-2 and c-myc expression was found increased in the zinc group compared with the control group and there was no difference between the progesterone group, zinc-progesterone group and the control group. Distinctively embriyonic stem cell marker OCT-4 expression was found increased in the zinc group, progesterone group and zinc-progesterone group compared with the control group.Conclusion: Expression of ?vß5 integrin, vitronectin and embriyonic stem cell markers KLF-4, SOX-2, c-myc and OCT-4 in implantation period could increased by zinc. This suggests that zinc could be useful for increase the implantation rate. In contrast progesterone doesn?t do the same thing and also combined use of progesterone with zinc decreases zinc effect.