Operasyona sekonder adezyon proflaksisinde Seprafilm, Adept, Interceed, Gore-Tex Preclude Membrane ve Spray-gel'in karşılaştırılması : Rat modeli
The Comparison Of Seprafilm, Adept, Interceed, Gore-Tex Preclude Membrane and Spray-Gel in proflaxy of adhesion formation secondary to operation: Rat model
- Tez No: 289103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKSİN ÇIRPAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Rat modeli üzerinde yapılan bu çalışma, adezyon bariyerlerinden olan Seprafilm, Interceed, Gore?Tex Preclude Membrane, Adept ve Spray?Gel'in etkinliklerini karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. Adezyonlar değerlendirilirken kantitatif ve gözlemsel kriterler kullanılmıştır. Bunlar;1-Adezyon genişliklerinin milimetre (mm) olarak toplamının cerrahi olarak hasarlanan sahanın genişliğine (mm) bölünmesiyle elde edilen adezyonlu saha oranı,2-Adezyon genişliklerinin yüzde olarak hesaplandığı adezyon genişlik skoru,3-Adezyonların oluştuğu bölgeden ayrılabilme kolaylığını saptamada kullanılan adezyon kalınlık skoru,4-Adezyonların vasküler durumunu saptamada kullanılan adezyon derece skoru,5-Adezyon genişlik, kalınlık ve derece skorlarının toplamı alınarak hesaplanan toplam adezyon skoru,6-Adezyonu olmayan ratların belirlenmesiyle elde edilen adezyonsuz rat insidansıdır.Adezyon miktarı, esasen, adezyonlu saha oranı denilen ve tamamiyle nitel özellikte olan bir skor hesaplama yöntemiyle belirlenmiştir. Bu yöntemde adezyonlu sahaların teker teker genişliklerinin (mm) toplamı, hasarlanan sahanın genişliğine (mm) bölünmüştür. Bu şekilde hesaplanan veriler incelendiğinde, kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı derecede daha az adezyon oluşturan adezyon bariyeri Spray?Gel olarak tespit edilmiştir.Adezyonsuz rat insidansı, adezyon genişlik skoru, adezyon kalınlık skoru ve adezyon derece skoru ve toplam adezyon skoru arasındaki farklar ki-kare testiyle incelenmiştir. Ancak verilerin güvenilir şekilde karşılaştırılabilmesi ve sonuç çıkarılabilmesi için gerekli `minimum expectant count ? minimum beklenen toplam' değerine ulaşılamamış ve p değerleri hesaplanamamıştır.Sonuç olarak yapılan çalışmada;1-Spray?Gel, adezyon proflaksisinde, operasyona sekonder oluşan adezyon miktarı açısından, kontrol grubuna göre, istatiksel olarak anlamlı derecede etkin bulunmuştur,2-Seprafilm, Interceed, Gore?Tex Preclude Membrane ve Adept'in, kontrol grubuna göre, istatiksel olarak anlamlı olmasa da, adezyon formasyonunu önleyici etkinlikleri vardır,3-Çalışılan adezyon bariyerlerinin birbirleri arasında yapılan karşılaştırmada ise, başarıları arasında istatiksel olarak anlamlı farkın olmadığı saptanmıştır.Kontrol grubuna göre antiadezif etkinliğini istatiksel olarak anlamlı şekilde en yüksek saptadığımız Spray?Gel, uygulandığı dokunun üzerine hemen yapışması nedeniyle operasyondan sonra kullanıldığı cerrahi sahadan başka bir bölgeye yer değiştirmemektedir; bu durum da ajanın antiadezif etkiyi sağlamasına katkıda bulunmaktadır. Ayrıca kullanımının kolaylığı, geniş yüzeylere rahatlıkla uygulanabilmesi ve uygulamada kullanılan aplikatörün laparoskopik cerrahide de uygulanabilir olması, bu adezyon bariyerinin ek avantajları gibi gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Background. Commercially available agents for adhesion prophylaxis are legion but there is a lack of direct comparisons between them. Here we compare five of the most commonly used adhesion barriers against a control group in a clinically relevant rat model.Material and Methods. Standardized lesions were created in Wistar rats using parietal peritoneal abrasion technique. Subsequently, the experimental lesions were treated with Seprafilm (n:7), Adept (n:7), Interceed (n:7), Spraygel (n:7), Gore-Tex (n:7) or no barrier (n:7). The resulting adhesions were examined 21 day postoperatively.Results. The mean area covered by adhesion was 54% in the control group, 11% in animals treated with Seprafilm, 55% in animals treated with Adept, 23% in animals treated with Interceed, 21% in animals treated with Gore -Tex and 3 % in animals treated with Spraygel. The adhesion-free incidence was 42.7% (n:3) of lesions treated with Seprafilm, 14.3% (n:1) of lesions treated with Interceed,14.3% (n:1) of lesions treated with Gore-Tex 71.4% of lesions treated with Spraygel (n:5), and 0% of lesions treated with Adept or the control group. Spraygel had a statistically significant success against control group.Conclusions. Among these barriers, Spraygel had a statistically significant success against control group.