Tiroid nodüllerinin 3 Tesla MRG sisteminde Difüzyon Ağırlıklı Görüntüleme ile değerlendirilmesi ve bulguların histopatolojik korelasyonu
Evaluation of thyroid nodules with diffusion weighted imaging of 3 tesla MRI system with histopathologic correlation
- Tez No: 289106
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAVER ALPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Tiroid nodüllerinin 3T Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) sisteminde difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) ile değerlendirilmesi ve bulguların histopatolojik korelasyonu.Gereç ve Yöntem: Çalışmada operasyonu planlanmış soliter nodüllü ya da multinodüler 32 hastanın ve 20 sağlıklı gönüllünün tiroid bezi MRG ile değerlendirildi. MRG protokolü aksiyel T1, T2 ağırlıklı görüntüler, sagittal STIR ve maksimum b değerinin 500 ve 1000 olarak alındığı aksiyel difüzyon ağırlıklı görüntülerden oluşmaktaydı. Görünürdeki difüzyon katsayısı (ADC) haritaları üzerinden nodüllerin minimum maksimum ve ortalama ADC değerleri (ADCMİN, ADCMAKS, ADCORT) ile ortalama tiroid parankim ADCORT değerleri hesaplandı. Ayrıca nodüllerin nodül ADCORT/parankim ADCORT oranı değerlendirildi. Bulgular operasyon sonrası histopatolojik tanılarla karşılaştırıldı.Bulgular: 32 hastada toplam 13 malign, 63 benign nodül değerlendirildi. Kontrol ve hasta gruplarının tiroid parankim ADCORT arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Malign nodüllerin ADCMİN, ADCMAKS, ADCORT ortalamaları benign nodüllerden anlamlı derecede düşük bulundu (p=0,000). Sensitivite %77 bulunurken, spesifite oranları %88-100 arasındaydı. b1000 değerindeki ADC ortalamalarının spesifitesi b500 değerinden yüksek saptandı. Nodül ADCORT/parankim ADCORT oranı malign nodüllerde benign nodüllerden anlamlı derecede düşüktü ve bu yöntem malign benign nodül ayrımında daha yüksek sensitivite ve spesifite değerleri gösterdi (sensitivite %100, spesifite %92-100).Sonuç: DAG ile kantitatif ADC değerlerinin hesaplanması, tiroid nodüllerinin malign benign ayrımında faydalı nonivaziv bir tanısal yöntemdir. Malign nodüllerin ADC ortalamaları benign nodüllerden anlamlı derecede düşüktür. Bu bilgiye ek olarak nodül ADC/tiroid parankim ADC oranının malign benign nodül ayrımında daha yüksek sensitivite ve spesifite oranlarına sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate thyroid nodules with Diffusion Weighted Imaging (DWI) of 3T Magnetic Resonance Imaging (MRI) system, in correlation with histopathologic results.Materials and Method: 32 patient with solitary nodule or multinoduler thyroid gland were investigated with MRI preoperatively. Also 20 healthy volunteers were included in the study. MRI protocol of the thyroid gland included axial T1, axial T2, sagittal STIR sequences and axial diffusion weighted images with maksimum b values of 500 and 1000. Minimum, maksimum and mean Apparent Diffusion Coefficient (ADC) values of the nodules (ADCMİN, ADCMAX, ADCMEAN) and mean ADCMEAN values of the thyroid parenchyma were measured with the help of ADC maps. Nodule ADCMEAN/thyroid parenchymal ADCMEAN ratio was calculated for each nodule. Values were correlated with postoperative histopathologic results.Results: 13 malign and 63 benign nodules were analysed in 32 patients preoperatively. Parenchymal ADCMEAN did not show any difference between control, benign and malign group. ADCMİN, ADCMAX and ADCMEAN values of malign nodules were significantly lower than benign nodules in each b value (p=0,000). Sensitivity was 77% in all groups, specificity varied from 88 to 100%. b1000 ADC values had better specificity percentages. Nodule ADCMEAN/thyroid parenchymal ADCMEAN ratio was significantly lower in the malign group and it showed better performance in differentiation of malign and benign nodules, with a sensitivity of 100% and specificity of 92-100%.Conclusion: DWI with quantitative ADC measurement is a useful, noninvasive diagnostic technique in differentiation of benign and malign thyroid nodules. Malign nodules have significantly lower ADC values. In addition to this, nodule ADC/thyroid parenchymal ADC ratio was found to have better sensitivity and specificity in differentiation of malign and benign thyroid nodules.