Parsiyel mesane obstrüksiyonu yapılan sıçanlarda sildenafil tedavisinin erektil disfonksiyon üzerindeki olası düzeltici etkileri
The restorative effects of sildenafil treatment on erectile dysfunction in partial bladder obstructive rats
  1. Tez No: 289165
  2. Yazar: BUKET YURDAARMAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Üroloji, Pharmacy and Pharmacology, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Benign prostat hiperplazisi (BPH), orta ve ileri yaşlardaki erkeklerde en sık görülen, prostattaki hücrelerin büyümesi ve sayılarının anormal artışı ile karakterize bir hastalıktır. BPH hastaları benign prostatik obstrüksiyona (BPO) bağlı alt üriner sistem semptomları (LUTS) ile kliniğe başvururlar. Prostatın üretra çıkışında oluşturduğu darlık ya da BPO, LUTS ve buna bağlı olarak gelişen erektil disfonksiyona (ED) neden olmaktadır. Deney hayvanlarında mesanenin parsiyel olarak bağlanması ile oluşturulan mesane çıkım obstrüksiyonu (PBOO) modeli insandaki BPO'ya oldukça benzemektedir.Bu araştırmadaki amaç, sıçanlarda oluşturulan PBOO'nun ve bunun süresinin, erektil fonksiyonun derecesini nasıl etkilediği ve bu değişiklikler üzerinde bir PDE-5 inhibitörü olan sildenafilin tedavi edici etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Bunun için deney hayvanları 5 gruba ayrılmıştır: kontrol (sham-operasyon yapılanlar); 3 hafta PBOO yapılan sıçanlar; 3 hafta PBOO ve sildenafil tedavisi yapılan sıçanlar; 6 hafta PBOO yapılan sıçanlar; 6 hafta PBOO ve sildenafil tedavisi yapılan sıçanlar.In vivo erektil yanıtlar, intrakavernozal basınç (ICP)/ arteriyal kan basıncı (MAP) ve total ICP (eğri altı kalan alan) ölçülerek değerlendirilmiştir. Buna göre sildenafil, PBOO'lu sıçanların erktil yanıtlarını düzeltmektedir. İzole korpus kavernozum düz kas striplerindeki gevşeme ve kasılma yanıtları in vivo organ banyosu deneylerinde elde edilmiştir. Bulgularımıza göre sildenafil, PBOO'lu gruplarda bozulan ACh ile EFS gevşeme yanıtlarında ve fenilefrin ile direkt EFS kontraktil yanıtlarında düzelme göstermektedir. Ayrıca sildenafil, ?1 reseptör agonisti fenilefrine ve direkt EFS'ye ilişkin azalan kontraktil yanıtları hem 3 hem de 6 haftalık obstrüksiyon sürecinde arttırmıştır. Gruplardan alınan penil dokulardaki nNOS boyaması, immunohistokimya deneysel çalışmalarında fonksiyonel bulguları destekler niteliktedir.Sonuç olarak; sildenafil, 3 ve 6 haftalık obstrüksiyon grubunda azalan relaksasyonu arttırarak ED'yi iyileştirmiştir. Biz, NANC sinirlerdeki ve endoteldeki NO seviyesini normalleştiren, penise kan akışını sağlayan ve ayrıca sempatik tonusu da modüle eden tedaviyi önermekteyiz. Bunun için klinik olarak BPH/LUTS ve ED' li hastalarda kısa süreli tedavidense, kronik ya da uzun süreli sildenafil tedavisinin ED oluşumunu engelleyebilir.
Özet (Çeviri)
Benign prostatic hyperplasia (BPH) mostly seen in middle aged and older men is characterized by the abnormal increase and extension of prostate cells. Clinically, BPH with lower urinary tract symptoms (LUTS) linked to benign prostatic obstruction (BPO) causes erectile dysfunction (ED) leading decrease of the quality of life in men. Partial bladder outlet obstruction (PBOO) model formed by partial ligation of bladder on experimental animals mimics BPO in humans. The aim of this study was to investigate whether 3 and 6 weeks PBOO durations in rats affect the erectile function and sildenafil, a phosphodiesterase (PDE-5) inhibitor, treatment returned the changes or not. Male Spraque-Dawley rats were divided into five groups: control (sham-operated); PBOO for 3 weeks; PBOO with 3 weeks sildenafil treated; PBOO for 6 weeks and PBOO with 6 weeks sildenafil treated rats.In vivo erectile responses as, intracavernosal pressure (ICP) / arterial blood pressure (MAP) and total ICP (area under curve) were measured to figure out the capacity of erectile function. In organ baths studies, corpus cavernosum smooth muscle displayed decreased relaxation responses to both EFS and Ach, which were returned by sildenafil treatment. In addition sildenafil improved the declines in contractile responses to ?1 agonist phenylephrine and neurogenic direct EFS responses of PBOO groups in 3 and 6 durations. Neuronal nitric oxide synthase (nNOS) enzyme staining in penil tissues from groups was evaluated using immunohistochemical methods.In conclusion, sildenafil improved the ED by increasing the diminished relaxation in PBOO at 3 and 6 weeks. We suggest PDE5 inhibitor treatment normalized NO levels in NANC nerves and endothelium, which likely raised the blood flow into penis and modulated sympathetic system activity. It appears that chronic sildenafil treatment could prevent the progress of ED in patients with BPH/LUTS.