Larva ve yumurta transferinin anaarı (Apis mellifera) kalitesi üzerine etkileri
  1. Tez No: 28919
  2. Yazar: NURAY ŞAHİNLER (KALE)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KAFTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Türkiye 3 milyonu aşan koloni varlığı, zengin florası, değişik iklim ve ekolojik yapıya adapte olmuş an ırk ve ekotipleri ile çok büyük bir arıcılık potansiyeline sahiptir.Ülkemizde koloni sayısı ve bal verimi her yıl düzenli olarak artmasına rağmen koloni başına ortalama 15 kg altında bulunmaktadır. Türkiye'de koloni başına bal üretiminin düşük olmasının en önemli nedenleri; arı hastalıklarının yaygın bir şekilde olması, yaşlı ve verimsiz anaarıların uzun süre kolonilerde tutulması arıcıların teknik bilgilerinin yetersiz olması, arıcılar arasında örgütlenmenin yetersiz olması şeklinde özetlenebilir. Türkiye'de büyük çapta ticarî anaarı yetiştiriciliği 1983 yılıdan itibaren yapılmaya başlanmıştır. Yılda ortalama 60.000 anaarı üretimi yapılmaktadır. Anaarı üretiminin ihtiyacı karşılayamaması nedeniyle ülkede büyük bir anan talebi mevcuttur.Bu nedenle Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesinde anaarı üretimi kalitesini artırmak amacıyla çeşitli araştırmalar yürütülmektedir. Bu çalışma yumurta transferi ve larva transferinin yetiştirilen anaarıların kalitesi üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Başlangıç kolonisi olarak güçlü koloniler seçilmiş anaansı alınarak anasız duruma getirilmiş ve içindeki çerçeveler transfer için yeniden düzenlenmiştir. Bir günlük larva veya yumurta transfer edilerek başlangıç kolonilerine verilmiştir. Anaarı yüksükleri transferden 10 veya 11 gün sonra alınarak inkübatöre yerleştirilmiştir. Gözden yeni çıkan ananların canlı ağırlıkları saptanmış ve bunlann bir kısmı spermateka çapı ölçülmesinde, ovariol sayılarının belirlenmesinde kullanılmışlar. Geri kalan anaarı lar ise çiftleşme oranı, yumurtlama öncesi süre ve spermatekadski spermatozoa sayılarının belirlenmesi amacıyla çiftleştirme kolonilerine verilmiştir. Toplam 120 larva ve yumurta transferi yapılmış ve tutma oranı larva transferinde % 83 ve yumurta transferinde % 64 olarak -üfiltrlenmiştir., Yumurta transferi ile yetiştirilen anaarılann canı ağırlığı, spermateka çapı spermatekadaki spermatozoa sayısı,-46- yumurtalıklardaki ovarioî sayısı sırasıyla 187.-6 mg,1.132 mm,5.7 milyon, 297.66 adet olduğu bu değerlerin larva transferi ile yetiştirler! anaarılarda ise, sırasıyla 169.6 mg,1.035 mm, 3.S milyon ve 289.83 adet olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak yumurta transferi ile yetiştirilen anaanlann daha kaliteli olduğu, ancak tutma oranının larva transferine göre daha düşük olması nedeniyle, yumurta transferinin ticari olarak kullanımı yaygın değildir. Yumurta transfer metodunun geliştirilerek daha kaliteli anaanlann yetiştirilmesi için çalışmalara devam edilmelidir.
Özet (Çeviri)
-47- SUMMARV Turkey has an enourmus beekeeping potential having over 3 million colonies, rich flora., several ecotypes which are adapted to different climatic and ecological conditions. Honey production and number of colonies are increasing steadly every year ; however, average honey yield is stil less than 15kg/kolony in the country. There are several reasons for low honey yield such as existence of honeybee diseases, keeping old and unproductive queens in colonies, lack of knowledge of beekeepers in many aspects of beekeeping and lack of organisations among the beekeepers etc. Commerical queen rearing has just started in Turkey since 1963. About 60.000 queens are reared every year. Since the queen production is limited and does not meet the requirements of the beekeepers, there is a big demand for the young and productive queen bees in Turkey. Therefore series of experiments have been started at the University of Çukurova to increase the quality and quantltly of queen bees. In this study the effects of grafting eggs or one day old larvae on the quality of the queen bees were compared at the Çukurova Region. Strong colonies were selected as starters. They were dequeened, the frames were rearranged and prepared for grafting. One day old larvae and/or eggs were grafted and transfered into the starter colonies. The queen cells were removed from the cell builders 10 or 11 days after grafting and placed in an inqubator. The newly emerged queens were weighed and some of them were disecded in the laboratory in order to measure the diameter of the sperrnatheca and count the number of ovarioles. The remaning queen bees were introduced into nuclei in order to stady mating success, onset of oviposition, and the number of spermatozoa in the sperrnatheca. A total of 120 larvae and eggs were grafted and the grafting jâtios were observed to be 83 %,and 64 % respectively. The live weight, diameter of sperrnatheca, number of spermatozoa in sperrnatheca, number of ovarioles in ovaries were found to be 187.6 rng,1.132 mm, 5.7 million 297.66 ovariols respectively in the-48- queens that raised by grating eggs end,169.9 mg,1.039 mm,3.8 million and ; 289.83 ovarioles in the queens raised by grafting larvae respectively. As a conclusion better quality queenbees can be raised by egg transfer methods but the succes rate is lower than grafting larvae; consequently grafting larvae is more economical in commericol practices. Therefor further research should be carried out egg transfer methods should be improved in order to raise better quality queen bees.