Erdek Körfezi'nde bazı teleost balık yumurta ve/veya larva dağılımlarının araştırılması
Investigation of distributions of some teleost fish eggs and/or larvae in the Bay of Erdek
  1. Tez No: 418804
  2. Yazar: ALPASLAN KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHSEN YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, İşletme, Biology, Marine Science, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu Araştırma TAGEM desteği ve İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği işbirliği ile Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yürütülmüştür. Bu çalışmada Erdek Körfezi'nde yaşayan balıkların yanı sıra, belirli dönemlerde gelip sahaya yumurta bırakan Teleost balıkların yumurta ve larvalarının bolluk ve dağılım alanları araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda bölgeyi temsil eden 19 istayon seçilmiş ve her ay düzenli olarak 500 µ göz açıklığı olan Hensen tipi ihtiyoplankton kepçesi ile dikey ve yatay çekimler yapılmıştır. Plankton çekimleriyle eş zamanlı olarak sıcaklık, tuzluluk pH ve çözünmüş oksijen parametreleri ölçülmüş, yumurtlama zamanı ve gelişimine olan etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre bölgede 8 ordo, 28 familya'ya ait 57 farklı türde kemikli balığa ait balık yumurta ve-veya larvası örneklenmiştir. Baskın türlerin sırasıyla Engraulis encrasicolus (Linneaus, 1758), Sprattus sprattus (Linneaus, 1758) ve Sardina pilchardus (Walbaum, 1792) olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sıcak aylarda tür çeşitliliğinde artış, soğuk aylarda ise tür çeşitliliğinde azalma olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out by Bandırma Sheep Breeding Institude in cooperation with İstanbul University Institude of Marine Sciences and Management and with support of TAGEM. In this study, as well as the fish live in Erdek Bay,abundance and distribution of Teleost fishes'eggs and larvae that is laid on the field on specific periods that they visit have been investigated.For this purpose,19 stations chosen to represent each area and with 500q eye interval Henson type Ihtiyoplancton digger used for regular horizantal and vertical takes on monthly basis.Temperature,salinity,pH and dissolved oxygen parameters measured simultaneusly with Plancton takes,ovalution time and it's influence on the developement was evaluated. According to the research findings, 8 of Ordo, 28 belongs to Family, 57 different bony fishes' eggs and larvae have been sampled. Dominant species have been identified respectively (Engraulis encrasicolus (Linneaus, 1758), Sprattus sprattus (Linneaus, 1758) and Sardina pilchardus (Walbaum, 1792).Also it was concluded that there is an increase on species' diversity rate in warm months and decrease in cold months.