Epidural anestezide uygulanan izobarik bupivakain ve hiperbarik bupivakainin etkilerinin değerlendirilmesi.
Evaluation of effects of isobaric bupivacain versus hyperbaric bupivacain in epidural anesthesia.
- Tez No: 289204
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada lokal anesteziklerin barisitesinin tek taraflı epidural anestezi uygulamasına olan etkisini araştırılması amaçlandı. Çalışma, elektif tek taraflı diz artroskopisi planlanan rastgele seçilmiş yaşları 18-65 olan ASA I-II hastalarda yapıldı. Grup H (hiperbarik bupivakain) ve grup İ (izobarik bupivakain) hastalarına orta hattan uygun seviyeden (L3-L4, L4-L5) antisepsi kurallarına uyularak kataterin ucu sefale doğru 2 cm yönlendirilerek epidural katater takıldı. Grup İ hastalarına 14-18 cc izobarik bupivakain, grup H hastalarına 14-18 cc hiperbarik bupivakain verildi. Takibinde hastalara 20 dakika boyunca operasyon tarafına doğru 30 derecelik tilt uygulandı. Hastaların ilk 30 dakika 5 dakikada bir sonrasında 60 dakikada aynı taraf ve karşı taraf duysal blok seviyeleri, Bromage skoruna göre motor blok seviyeleri ve hemodinamik verileri kaydedildi. Yapılan istatistiksel karşılaştırmada hiperbarik bupivakain ve izobarik bupivakain arasında tek taraflı motor ve duysal blok oluşturmada fark olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate effect of baricity of local anesthetics on unilateral epidural anesthesia. This study was conducted on randomly selected ASA I-II patients aged between 18-65 years who were scheduled for elective unilateral knee arthroscopy. Both group H (hyperbaric bupivacain) and group I (isobaric bupivacain) patients received epidural catheters. These catheters were placed at appropriate intervertebral (L3-L4, L4-L5) levels. Tip of the catheter was directed 2 cm towards cephalade direction. Group I patients received 14-18 cc isobaric bupivacain, whereas group H patients received 14-18 cc hyperbaric bupivacain. Consequently, 30 degree tilt was performed towards operation site for 20 minutes. Hemodynamical findings, motor block levels according to Bromage score and sensorial block levels of same side and contralateral side were all recorded at every 5 minutes for the first 30 minutes, and every 60 minutes thereafter.