ESOGÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı'nda mide kanseri nedeni ile takip edilen hastalarn özellikleri
Specification of the gatric cancer (GC) patients followed in the Department of Internal Medicine
  1. Tez No: 289203
  2. Yazar: MUSTAFA BÜYÜKKÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL HARMANCI ÖZAKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mide kanseri tüm kanser tipleri arasında en sık görülen 4. kanser tipi olup yine tüm kanser tipleri arasında 2. en sık ölüm nedenidir. Amacımız mide kanserli hastaların klinik verilerinin retrospektif olarak değerlendirilerek prognostik faktörlerin belirlenmesidir. Aralık 1998 ile Ocak 2011 yılları arasında mide kanseritanısı alan 210 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Yaş, cinsiyet,, tümör yeri, farklılaşma derecesi (grade), evresi, lenfovasküler ve perinöral invazyon, kemoterapi/radyoterapi alma durumlarının nüks ve sağkalıma etkisi bakıldı.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer (GC) is the fourth common type of malignancy and the second common cause of mortality from whole types of cancer. Our aim in this study was to evaluate retrospectively the clinical data of gastric cancer patients in order to determine the prognostic factors. Clinical data of 210 patients diagnosed with gastric cancer between December 1998 and January 2011 were analyzed. Age, gender, location of the tumor, degree of differentiation, stage, lymphovascular and perineural invasion, impact of chemotherapy/ radiotherapy the survival of patients and reccurence rates were evaluated.