Tavşan ekstraoküler kaslarına bupivakainin etkisi:şaşılıkta potansiyel bir tedavi yöntemi
The effect of bupivacaine on rabbit extraocular muscles:a potential treatment method in strabismus.
  1. Tez No: 289206
  2. Yazar: BURAK BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET BAŞMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı kas içi bupivakain enjeksiyonunun ve bupivakain enjeksiyonu ile birlikte verilen oral nitrik oksitin, tavşan ekstraoküler kasları üzerine olan etkilerini göstermektir. Çalışmaya 24 adet erişkin erkek New Zealand albino tavşanın 24 gözü dahil edildi. Tavşanlar kontrol (grup 1), bupivakain (grup 2) ve bupivakain+NO (grup 3) grupları olmak üzere, her grupta 8 hayvan olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna hic müdahalede bulunulmadı. Grup 2 ve grup 3'deki tavşanların üst rektus kaslarına bupivakain enjeksiyonu yapıldıktan sonra grup 2'deki tavşanlara ek müdahale yapılmazken, grup 3'deki tavşanlara 21 gün boyunca oral yoldan isosorbid dinitrat verildi. 21 gün sonra üç gruptaki tavşanların üst rektus kaslarının 15 V tek uyarı ile tekli kasılmalarında ve 10 V 50 Hz, 15 V 50 Hz, 10 V 75 Hz, 15 V 75 Hz, 10 V 100 Hz , 15 V 100 Hz 'lerdeki çoklu uyarılar ile tetanik kasılmalarında oluşan gerimler karşılaştırıldı. Fizyolojik testlerin tamamlanmasından sonra tavşanların üst rektus kasları eksize edilerek histopatolojik incelemeleri yapıldı. Grup 1 ve grup 3' deki tavşanlar karşılaştırıldığında, üst rektus kaslarından 15 V tek uyarı ve 10 V 50 Hz, 15 V 50 Hz, 10 V 75 Hz, 15 V 75 Hz, 10 V 100 Hz, 15 V 100 Hz' lik uyarı yoğunluklarında kaydedilen gerimlerin hepsi, grup 3'de grup 1'e (kontrol grubu) kıyasla daha yüksek olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to show the effects of both bupivacaine injection into extraocular muscles and bupivacaine injection with orally given systemic nitric oxide, on rabbit extraocular muscles. 24 eyes of the 24 adult male New Zealand albino rabbits were included in to the study. 3 groups each has 8 rabbits were created as control group (group 1), bupivacaine group (group 2) and bupivacaine+NO group (group 3). No intervention was made to the control group. After bupivacaine injection in to the superior rectus muscles of the group 2 and group 3, no additional intervention was made to the group 2. Rabbits in the group 3 had isosorbid dinitrate by oral way for 21 days. After 21 days, single twitch muscle tensions of the superior rectus muscles of the all rabbits from the three groups with single stimulation of 15 V and tetanic tensions with multipl stimulations of 10 V 50 Hz, 15 V 50 Hz, 10 V 75 Hz, 15 V 75 Hz, 10 V 100 Hz and 15 V 100 Hz were compared. After physiologic tests were done, the superior rectus muscles of the all rabbits were removed for the histopathological examination. In the comparison of group 1 and group 3, all of the recorded tensions with single stimulation of 15 V and multipl stimulations of 10 V 50 Hz, 15 V 50 Hz, 10 V 75 Hz, 15 V 75 Hz, 10 V 100 Hz, 15 V 100 Hz were higher in the group 3 than group 1 (control group).