Acil servise başvuran kategori 1 hastaların acil servis'te kalış süresini etkileyen faktörler
Effecting factors of category 1 critical patients lenght-of-stay in emergency department
- Tez No: 289207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Acil Servis'te (AS) kalış süresi hastanın AS'ye kabul ediliş zamanı ve hastanın sonuçlanması (taburculuk, yatış, tedavi reddi, başka bir kuruma sevk, ölüm, AS'yi izinsiz terk) arasındaki süre olarak tanımlanır. Kritik bakım gerektiren hastalar, kalabalık AS'lere gelen hastaların yaklaşık %8-25 oranını oluştururlar ve bu hastalara yeniden canlandırma işlemleri yapıldığı için AS'lerde belirli bir süre kalırlar. AS'lerde uzun kalış süreleri hastalarda memnuniyetsizliğe neden olur. Biz kategori 1 hastaların AS'de kalış süresini etkileyen faktörleri araştırdık. Çalışmaya, 1 Mayıs-31 Temmuz 2010 tarihlerinde üniversitemiz AS'sine başvuran 18 yaş ve üstü kategori 1 hastalar dahil edildi. Hastaların; kan basıncı, kalp hızı, solunum hızı, vücut sıcaklığı, oksijen satürasyonu, tıbbi özgeçmişi, şikayetleri, görüntüleme çalışmaları (Direkt grafi, BT, MRI, EKO), yapılan prosedürler (entübasyon, santral ven kataterizasyonu, perikardiyosentez, yatakbaşı USG, sütür vb.), hangi laboratuarın kullanıldığı (acil/merkez), kaç konsültasyon istendiği, çalışan sağlık görevlisi sayısı (doktor, hemşire, intern doktor, hasta bakıcı) değişkenleri kaydedildi. 1192 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 57,4 ±18,2 idi ve hastaların %57'si erkekti. Ortalama kalış süresi 247,6±172,7 dakika olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Patients length-of-stay (LOS) in an emergency department (ED) is the time range from first appliance of the patient to the ED to outcome (discharge, transfer to another clinic/hospital, death, refuse treatment). Critical patients, 8-25% of emergency crowding- is needed to spent time for resuscitation. Longer LOS increases crowding and dicreases satisfaction. We aimed which factors effect LOS of category 1 emergency patients. In a university ED, during 1st May ?31th luly 2010, adult critical patients (>18 yo) were included. Blood pressure, heart rate, respiratory rate, temperature, pulse oxymeter, past medical history, complaints, imaging studies (x-ray, CT, MRI, echocardiography), procedures (intubation, central venous catheterisation, pericardiosynthesis, bed-side ultrasonography, suturing etc.), which (emergency/central) lab was used , how many consultations was needed, how many staff (doctor, nurse, intern doctor, nurse?s aide) worked and outcome were noted. 1192 patients, mean of age was 57.4±18.2. 57% of patient were male. Mean LOS was 247.6±172.7 minutes. The factors increasing LOS (p37.2 and