Stendcad ötede cerrahi kılavuz sisteminin uygulanabilirliği ve planlanan implant konumlarıyla operasyon sonrası pozisyonun karşılaştırılması
Application of stentcad ötede surgical guide system and evaluation of planned and postoperative implant positions
  1. Tez No: 289232
  2. Yazar: HELİN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. ŞULE BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Cerrahi öncesi tedavi planlaması cone beam bilgisayarlı tomografi (CBCT) sayesinde elde edilen 3 boyutlu görüntüler üzerinde yapılabilir, çene kemiklerine sanal implantlar özel yazılımlar sayesinde yerleştirilebilir. Planlanan implant konumlarının cerrahi işlem sırasında hasta ağzına aktarılmasında stereolitografik cerrahi rehber plaklar kullanılır. Bu çalışmanın amacı yeni geliştirilen StentCad Ötede cerrahi rehber plak sisteminin yapılan laboratuvar çalışmasında hasta ağzında kullanılabilir hale getirilmesi ve elde edilen bilgiler ışığında üretilen cerrahi rehber plaklar kullanılarak implant yerleştirilebilmesi, yerleştirilen implantların planlanan implant konumları ve açıları ile karşılaştırılarak sapmaların belirlenmesidir. Çalışmamız laboratuvar ve klinik olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Laboratuvar aşamasında %10 baryum sülfat içerikli rezin modeller hazırlandı, modellerden CBCT görüntüsü elde edildi, 3 boyutlu implant planlamaları yapıldı ve StentCad Ötede sistemi kullanılarak toplam 50 adet implant yuvası hazırlandı. Modeller 3 boyutlu lazer tarayıcı ile tarandı, planlanan ve yerleştirilen implant pozisyonları çakıştırılarak açısal, koronal, apikal ve vertikal sapma değerleri hesaplandı. Klinik aşamaya sistemik olarak sağlıklı 9 hasta dahil edildi, hastalardan CBCT görüntüleri elde dildi ve 3 boyutlu implant tedavi planlamaları yapıldı, StentCad Ötede sistemi kullanılarak toplam 24 adet implant yerleştirildi. Cerrahi işlem sonrası hastalardan alınan kontrol CBCT'si ile cerrahi işlem öncesi alınan CBCT çakıştırılarak sapmalar hesaplandı. Laboratuvar aşamasında ortalama açısal, apikal, koronal ve vertikal sapma değerleri sırasıyla 1.5°, 0.24 mm, 0,19mm ve 0.04 mm bulundu. Çalışmamızın klinik aşaması sonucu hesaplanan açısal, koronal ve apikal sapma değerleri sırasıyla 3.09°, 1.45 mm ve 1.15 mm bulundu. Bu çalışmanın sonuçlarına göre StentCad Ötede sisteminin geleneksel stereolitografik cerrahi rehber sistemlere göre avantajlıdır, klinik etkinliğinin değerlendirilebilmesi için daha fazla sayıda implantın değerlendirildiği çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Preoperative treatment plan can be done on 3 dimensional images of CBCT and virtual implants can be placed on these images. By stereolitography planned implant positions and angulations can be transferred to the surgical site. The aim of this study was the optimization of a new developped surgical guide system StendCad Ötede, and by using this system to place in implants in systemically healthy patients to calculate deviations between planned and placed implants. Our study consists of laboratory and clinical parts. In laboratory part of the study resin models including %10 barium sulphate prepared and scanned with CBCT. CBCT images transferred to the interactive implant treatment planning programme and virtual implant treatment plan was done. Stereolitographic surgical guides produced and 50 implant holes prepared with StentCad Ötede system. Models scanned with laser scanner, CBCT images and 3D images of models superimposed. Angular, coronal, apical and vertical deviations between planned and placed implant positions and angulations were calculated and found 1.5°, 0.24 mm, 0,19mm and 0.04 mm respectively . In clinical part of the study 24 implants placed on 9 systemically healthy patients using StentCad Ötede system. Preoperatively patients scanned with CBCT, these images transferred to the interactive treatment planning programme and implant treatment plans were done. After implant placement postoperative CBCT scan taken from patients, planned and placed implant positions and angulations superimposed. Angular , coronal, apical and vertical deviations were calculated, found 3.09°, 1.45 mm, 1.15 mm and 0.76 mm respectively. According to the results of this study; StendCad Ötede system has many advantages over conventional stereolitographic surgical guides but further studies consisting more implants are needed to evaluate the accuracy of the system.