Çocuklarda fonksiyonel konstipasyon
Functional constipation in children
- Tez No: 289279
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KIRIŞTIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş/AmaçÇocukluk çağı konstipasyonları, bütün dünyada yaygın olmakla birlikte, halen olguların büyük çoğunluğunda nedenin bulunamadığı ve tedavinin genellikle klinik deneyimlere dayandığı bir sorundur. Çalışmamızda, konstipasyonun, terminolojisi, tedavisi ve takibini standardize etmek amacıyla uluslararası fikir birliği ile oluşturulan Roma III kriterleri kullanılarak klinik sonuçlarımız irdelenmiştir.Gereç ve YöntemÇalışmaya alınan 41 olgu ( 23 erkek, ortalama yaş 4,7), İnfant Disşezisi (n=14), Fonksiyonel Konstipasyon (n=22) ve Non-retantif Fekal İnkontinans (n=5) olarak adlandırılan üç hastalık grubuna ayrıldı. İnfant Disşezi grubuna tedavi verilmedi, Fonksiyonel Konstipasyon grubunda oral ve rektal laksatiflerden oluşan standart tedavi protokolü uygulandı ve Non-retantif Fekal İnkontinans grubunda ise tedavinin esasını sıkı bir tuvalet eğitimi oluşturdu, medikal tedavi verilmedi. Fonksiyonel Konstipasyonlu olgularda ilk 6 haftalık yoğun tedavi dönemini takiben olgular tedavi başarısına göre üç gruba ayrılarak değerlendirildi.Çalışmamızdaki veriler prospektif ve retrospektif olarak toplanarak, hastalık grupları, tedavi başarı grupları ve relaps olan-olmayanlar arasında; güncel yaş, semptom yaşı, cins, düzensiz/yetersiz tedavi kullanımı, semptomla klinik başvuru arasındaki süre, aile öyküsü, beslenme durumu, tuvalet eğitimi, psikolojik faktör, üriner semptom, aylık fekal inkontinans, takip süresi ve relaps için karşılaştırmalar yapıldı.BulgularOrtalama 7,2 aylık takip süresi sonunda, İnfant Disşezi grubunda %71,4, Fonksiyonel Konstipasyon grubunda %72,7 ve Non-retantif Fekal İnkontinans grubunda ise %60 olgunun tedavisinde başarılı olundu. Relaps yalnızca Fonksiyonel Konstipasyon grubunda gözlendi (%12,1).
Özet (Çeviri)
Background/AimConstipation is a common phenomenon in childhood worldwide but its causes and management remain obscure. Treatment is still based on clinical experience. We were evaluated our clinical results to used Roma III criteria that was consisted with international consensus for terminology, treatment and follow-up of constipation.Patients and MethodsA total of 41 children that was complaint defecation disorders were divided by three groups: Infant Dyschezia (n=14), Functional Constipation (n=22) and Non-retentive Fecal Incontinence (n=5). Infant Dyschezia was not treated the laxative therapy, Functional Constipation was treated standard treatment protocol that was made oral and rectal laxative therapy and treatment with Non-retentive Fecal Incontinence?s children were consisten of a strict toilet training regimen only, without the use of laxatives. Initially were performed to intensive therapy during the 6-weeks for the Functional Constipation group. Thereafter, these patients were divided by three groups according to success of therapy.All datas were collected prospectively and retrospectively. Actual and symptom age, sex, history of irregular/failed therapy, duration of symptoms before intake in to the study, family history, nutritional status, toilet training, psychological factors, symptoms of urinary tract, fecal incontinence for month, follow-up period and relaps were compared between the groups (Disease, therapy success and with/without relaps).FindingsThe median duration of the follow-up period was 7,2 months and our cure rates for the Infant Dyschezia, Functional Constipation and Non-retentive Fecal Incontinence groups were 71,4%,72,7% and 60% respectively. The relapse was only detected Functional Constipation (12,1%).