Fonksiyonel konstipasyonlu çocuklarda terapatik motor kontrol yöntemleri ile konvansiyonel tedavinin karşılaştırılması
Comparison of therapeutic motor control interventions and conventional treatment in children with functional constipation
- Tez No: 957874
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE ÖZENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, fonksiyonel konstipasyonlu (FK) çocuklarda terapatik motor kontrol (TMK) yöntemleri ve konvansiyonel tedavinin semptomlar, gövde enduransı, fiziksel aktivite, spinal postür ve mobilite üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktı. Çalışmaya 4-18 yaş aralığında 36 fonksiyonel konstipasyonlu çocuk dahil edildi. Çift tabakalı randomizasyon ile FK'li çocuklar TMK (n=18) ve konvansiyonel grup (n=18) olarak randomize edildi. Bağırsak semptomları ve semptom şiddeti 7 günlük bağırsak günlüğü ve Mesane ve Bağırsak Disfonksiyonu Anketi ile değerlendirildi. Çocukların gövde kas enduransı fleksör, ekstansör ve lateral gövde testleri ile değerlendirildi. Spinal postür ve mobilite Spinal Mouse cihazı ile, fiziksel aktivite düzeyi fiziksel aktivite anketi ile değerlendirildi. Her iki gruptaki çocuklara bilgilendirme eğitimi ve beslenme önerileri verildi. TMK tedavisi solunum egzersizleri, kor stabilizasyon egzersizleri, yüzeyel EMGBiofeedback ile pelvik taban kas egzersizlerini; konvansiyonel tedavi ise laksatif tedaviyi içermekteydi. Tedavi süresi 8 hafta idi. Tedavi sonrasında semptom şiddeti (p=0.0001), dışkı tipi ve dışkılama süresi sadece TMK grubundaki çocuklarda (p0.05). Spinal mobilite incelendiğinde, TMK grubunda sakral, lumbar ve inklinasyon mobilite açıları konvansiyonel gruba göre (p=0.01), (p=0.009), (p=0.0001) artmıştı. Tedavi sonrasında TMK grubu çocuklarının konvansiyonel gruba göre daha yüksek fiziksel aktiviteye sahip oldukları saptandı (p=0.016). Gövde kas enduransı karşılaştırıldığında, gövde fleksör (p=0.047), ekstansör (p=0.006), sağ ve sol lateral (p=0.001) gövde enduransı TMK grubunda konvansiyonel gruba göre daha iyi bulundu. Bu randomize çalışmada, terapatik motor kontrol yöntemlerinin FK'li çocuklarda semptomları, spinal mobiliteyi ve gövde enduransını iyileştirmede konvansiyonel tedaviden daha etkili olduğu görüldü. FK'li çocuklarda laksatif kullanılmadan yalnızca fizyoterapi ve rehabilitasyon tedavilerinin, semptomları iyileştirmede konvansiyonel tedaviye üstünlük sağlayabileceği gösterildi. Bu sonucun gelecekteki klinik yaklaşımlar ve tedavi protokolleri için yenilikçi bir bakış açısı olduğu düşüncesindeyiz. ANAHTAR KELİMELER: Biyofeedback, kor stabilizasyon, pelvik taban, fizyoterapi ve rehabilitasyon, pediatri
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of therapeutic motor control (TMC) interventions and conventional treatment on symptoms, trunk endurance, physical activity, spinal posture and mobility in children with functional constipation (FC). The study included 36 children with functional constipation aged 4-18 years. With two-stratified randomization, children with FC were randomized into TMC (n=18) and conventional group (n=18). Bowel symptoms and symptom severity were assessed by 7-day bowel diary and Bladder and Bowel Dysfunction Questionnaire. Trunk muscle endurance of the children was assessed by flexor, extensor and lateral trunk tests. Spinal posture and mobility were evaluated with Spinal Mouse device and physical activity level was evaluated with physical activity questionnaire. Children in both groups were given informative education and nutritional recommendations. TMC intervention included respiratory exercises, core stabilization exercises, superficial EMG-Biofeedback and pelvic floor muscle exercises; conventional treatment included laxative therapy. The duration of treatment was 8 weeks. After treatment, symptom severity (p=0.0001), stool type and defecation duration improved only in children in the TMC group (p0.05). When spinal mobility was analyzed, sacral, lumbar and inclination mobility angles increased in the TMC group compared to the conventional group (p=0.01), (p=0.009), (p=0.0001). After treatment, children in the TMC group had higher physical activity compared to the conventional group (p=0.016). When trunk muscle endurance was compared, trunk flexor (p=0.047), extensor (p=0.006), right and left lateral (p=0.001) trunk endurance was better in the TMC group compared to the conventional group. In this randomized study, therapeutic motor control interventions were more effective than conventional treatment in improving symptoms, spinal mobility and trunk endurance in children with FC. It was shown that physiotherapy and rehabilitation interventions alone, without the use of laxatives, may be superior to conventional treatment in improving symptoms in children with FC. This result provides an innovative perspective for future clinical approaches and treatment protocols. KEYWORDS: Biofeedback, core stabilization, pelvic floor, physical therapy,pediatric