Genital bölge dışında yerleşen, klasik tedavilere dirençli verruka tedavisinde İmikimod %5 krem'in etkinliği: Plasebo kontrollü çalışma
Efficacy of 5% Imiquimod cream in the treatment of non-genital, recalcitrant warts: A placebo controlled study
- Tez No: 289305
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE SARICAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Verrukalar Human Papillomavirus (HPV)'un sebep olduğu deri ve mukoza papillomlarıdır. Çalışmamızda, immün sistemi uyararak HPV üzerinde dolaylı antiviral etkinlik gösteren, genital yerleşimli verruka tedavisinde resmi onayı bulunan İmikimod'un; dirençli, genital bölge dışında yerleşmiş verrukaların tedavisindeki etkinliğini plasebo ile karşılaştırmalı olarak araştırmayı amaçladık.Gereç-Yöntem: Genital bölge dışında yerleşmiş, dirençli verrukaları olan 40 hasta çalışmaya alındı. Yirmi beş hastaya İmikimod %5 krem; 15 hastaya plasebo her gün, kapalı olarak, ortalama 8 saat boyunca 4?8 hafta kullanılmak üzere verildi. Hastalar tedavi öncesinde, tedavinin 4. ve 8. haftasında değerlendirilerek, tedaviye yanıt lezyonların boyut ve infiltrasyonuna göre % iyileşme olarak hesaplandı ve 0?4 arasında derecelendirildi.Bulgular: Kırk hastadan 32'si (İmikimod grubundan 21 hasta, plasebo grubundan 11 hasta) tedaviyi dört haftaya tamamlarken, İmikimod grubundan 17 hasta, plasebo grubundan 11 hasta tedaviyi 8 haftaya tamamladı. İmikimod grubunda tedavinin 8. haftasında elde edilen iyileşme derecesinin 4. haftaya göre anlamlı bir şekilde artmış olduğu (p0,05) saptandı. Gruplar arasında 4. haftadaki iyileşme dereceleri anlamlı fark göstermezken (p>0,05); 8.
Özet (Çeviri)
Aim: Warts are mucosal and cutaneous papillomas caused by Human papillomavirus (HPV). In our study we aimed to evaluate the efficacy of Imiquimod, which is known to be effective indirectly on HPV by stimulating immune system, in the treatment of non-genital recalcitrant warts comparing with placebo control group.Material-method: Forty patients who had non-genital recalcitrant warts are enrolled to our study. Imiquimod 5% cream is given to 25 patients and placebo is given to 15 patients to be applied under occlusion every night, for average 8 hours, for 4-8 weeks. The patients are evaluated before the treatment, at the 4th and 8th weeks of treatment and improvement is calculated on the basis of the dimensions and infiltrations of the warts as percentages and degreed between 0 and 4.Results: Thirty-two of 40 patients (21 from Imiquimod and 11 from placebo group) completed the treatment to 4 weeks, and 17 patients from Imiquimod group and 11 patients from the placebo group completed the treatment to 8 weeks. In the Imiquimod group, the improvement obtained at the end of the 8th week was significantly higher (p0,05).