Preeklampside plazma adiponektin düzeyi
Plasma adiponectin level in preeclampsia
  1. Tez No: 289306
  2. Yazar: İBRAHİM AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SARANDÖL, PROF. DR. GÜRKAN UNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Preeklampsi ile plazma adiponektin seviyesi arasındaki ilişkinin araştırılması.Yöntem ve Gereç: Bu çalışmaya 24 hafta ve üstündeki 20 ağır preeklamptik gebe ve 20 sağlıklı gebe olmak üzere toplam 40 gebe alınmıştır. Gebelerin plazma adiponektin düzeyleri, kan biyokimya parametreleri, hemogram değerleri ve tam idrar tahlilleri incelendi. Sürekli değişkenlerin ortalamalarının karşılaştırılmasında Mann-Whitney U-testi ve Wilcoxon rank testi; kategorik değişkenlerin gruplar arası karşılaştırılmasında Ki-kare testi, bu değişkenlerden bağımsız olanlarının belirlenmesinde ise lojistik regresyon analizi kullanıldı.Bulgular: Çalışmaya katılan gebelerin demografik özellikleri benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: Investigating of the relation between preeclampsia and plasma adiponectin level.Material and method: 40 pregnant women who are at least 24 weeks of gestational, 20 of them are healty and 20 are preeclamptic , were included in this study. The plasma adiponectin levels, blood biochemical parameters, complete blood count and urinalysis of the patients were studied. Mann-Whitney U ?test and Wilcoxon rank test were used for comparing the means of contineus variables, whereas chi-square test used for comparing groups for catagorical variables, and logistic regression analysis used fort he independent variables.Results: The demographic data of the groups were similar.