Tezkire-i Satuk Buğra Han [65b-89b] (giriş, dil-yazım özellikleri, transkripsiyonlu metin, dizin-sözlük)
Tezkire-i Satuk Buğra han [65b-89b] (giriş, dil-yazim özellikleri, transkripsiyonlu metin, dizin-sözlük)
  1. Tez No: 289334
  2. Yazar: NİDA ERİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma, Tezkire-i Satuk Buğra Han adlı eserin içerik, dil ve söz varlığı açısından ve Türk dili tarihine katkıları bakımından incelenmesidir. Eser dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Satuk Buğra Han hakkında temel kaynaklar verilmiştir. İkinci bölümde, ele alınan metnin dil ve yazım özellikleri incelenmiştir. Metin dil özellikleri bakımından Eski Özbekçenin hususiyetlerini göstermektedir. Üçüncü bölümde, çalışmamıza konu olan eserin transkripsiyonlu metni verilmiştir. Metin kurulurken elde edilen tek nüsha esas alınmış, yapılan eklemeler köşeli parantez içinde yazılmıştır. Yanlış ve eksik yazımlar dipnotlarda gösterilmiştir. Dördüncü bölümde ise metnin sözlük ve dizini verilmiştir. Dizin yapılırken Reşit Rahmeti Arat'ın Kutadgu Bilig adlı eserindeki dil bilgisi sıralaması esas alınmıştır. Ekler bölümünde ise metnin tıpkıbasımından örnekler, Karahanlıların büyük kağanlarına dair bir şecere ve muhtemel ülke sınırlarını gösteren bir harita eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is an investigation to the content, language, vocabulary and contribution to the Turkish language of the named Tezkire-i Satuk Buğra Han. This is a study in four chapters. The first chapter is a study of the context of fundamental references to Satuk Buğra Han. The second chapter is an investigation into language, dictation features and characteristics of the old Uzbek. The third chapter concentrates on the transcription of this text. Committed additions are written in square brackets. Wrong and missing text is shown using footnotes. This paper is based on the only available copy. A dictionary and grammatical index based on Reşit Rahmeti Arat?s Kutadgu Bilig make up chapter four. In the appendix is a descent of the Karakhanids and a map of the Karakhanids.