İş Hukukunda kanundan doğan hukuki yaptırımlar, Borçlar Hukukundaki yaptırmlar ile bir karşılaştırma
Sanctions in Labor Law: A comparison with the Law of Obligations
  1. Tez No: 289335
  2. Yazar: SEDA ERGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA DOĞAN YENİSEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İş hukukunda kanundan doğan hukuki yaptırımlar araştırmamızın konusu oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında ilk olarak iş hukukunun borçlar hukukundan bağımsızlaşma süreci ve bu süreci başlatan yapısal nedenler ele alınmıştır. Araştırmada daha sonra iş hukukundaki yaptırımlar ile borçlar hukukundaki yaptırımlar karşılaştırılmıştır ve iş hukukunda özellikle yargıç ve kanun koyucu tarafından borçlar hukukundan farklı şekilde uygulanan ya da öngörülen yaptırımlar incelenmiştir. Araştırma boyunca iş hukukunda yaptırımların yapısal nedenler göz ardı edilmeden somut olarak hangi amaçlarla farklılaştırıldığı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis mainly deals with legal sanctions generating from Labor Law. The first chapter is dedicated to the process and the structural motives of Labor Law gaining independence as a discipline from the Law of Obligations. The dissertation continues with a comparison between the sanctions in Labor Law and Law of Obligations; then examines the sanctions in Labor Law that are enacted by the legislator or implemented by the judges differently from the sanctions in the Law of Obligations. Throughout the dissertation, the main objective is to determine the purposes for the differentiation of sanctions in Labor Law taking into account the structural motives.