Turkish foreign policy and Turkey's role as a middle power
Türk dış politıkasi ve orta büyüklükte bir güç olarak Türkiye?nin rolü
- Tez No: 289339
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALI TUĞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye sık sık dünya sisteminde önemli bir aktör olarak ifade edilmiştir. Analistler Türkiye'nin uluslararası ilişkiler dünyasındaki konumunu tanımlamak için diğerlerinin yanında bölgesel güç, kilit devlet, orta büyüklükte güç ve küresel aktör gibi terimler kullanmaktadırlar. Bu çalışma, Türk Dış Politikası'nı Orta Büyüklükte Güç Teorisi açısından inceleyerek teori ve Türkiye'nin Dış Politika davranışı arasında bir bağlantı kurmaya çalışacaktır. Ankara'nın komşu bölgelere yönelik güncel dış politikası kısaca incelendikten sonra, İran'ın nükleer programıyla ilgili diplomatik çözüm arayışlarına Türkiye'nin güncel katılımı ve bu bağlamda oynadığı rol vurgulanacaktır. Çalışma, bu girişimin küresel meselelerde daha etkin bir rol oynama adına“orta büyüklükte güç”özelliklerini kazanma girişimi olarak görülebileceğini savunuyor.
Özet (Çeviri)
Turkey has been often identified as an important player in the world system. Analysts are using terms such as regional power, pivotal state, middle power and global actor, among others, to describe Turkey?s position in international relations. This study examines Turkish foreign policy from the viewpoint of middle power theory and attempts to establish a link between the theory and Turkey?s foreign policy behavior. After briefly examining Ankara?s contemporary foreign policy in her neighboring regions, emphasis is given in Turkey?s recent involvement and her role in providing for a diplomatic solution regarding Iran?s nuclear program. The study argues that this initiative can be seen as an attempt to acquire middle power functions in order to claim for a bigger role in global affairs.