A role theory analysis of Bolivia-Turkey relations: Examining bilateral relations in the context of Turkey's Latin America policy and Bolivia's Middle East policy
Bolivya-Türkiye ilişkilerinin rol teorisi analiz: Bolivya'nın Orta Doğu politikası ve Türkiye'nin Latin Amerika politikası bağlamında
  1. Tez No: 663024
  2. Yazar: ALVARO MONTENEGRO
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. OTHMAN ALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bolivya ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin kökenleri 1950'lere dayanır, ancak son yıllarda bu konuda önemli gelişmeler yaşanmıştır. Türkiye 2018 yılında La Paz'da Büyükelçilik açmıştır. Bir yıl sonra Bolivya Cumhurbaşkanı Evo Morales Ankara'yı ziyaret edip Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüştür. Böylece her iki ülkenin de tarihinde başkanlık düzeyindeki bir toplantı ilk kez gerçekleşmiş oldu. Tezin amacı, bu ilişki gelişimini Bolivya'nın Ortadoğu dış politikası ve Türkiye'nin Latin Amerika dış politikasını hesaba katarak daha geniş bir çerçeve içerisinde analiz etmektir. Daha spesifik olmak gerekirse bu tez, Bolivya'nın ve Türkiye'nin kendi milli rol algılarını, birbirlerinin bölgelerindeki rol ve rol beklentilerini ve birbirlerine karşı oynadıkları rolleri incelemektir. Bu tezin yazılımı için -az sayıda olan- bibliyografik kaynakların incelenmesinin yanı sıra ve bahsi geçen ilişkilerin gelişiminde rolü olan diplomatik temsilcilerle görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca, ülkelerin vatandaşlarının karşılıklı olarak birbirleri hakkındaki algılarının ölçülmesi için iki ülkede de genç vatandaşlar ile anketler düzenlenmiştir. Son olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Morales'in ilgili konuşmaları incelenmiştir. Araştırma sonucunda Bolivya ve Türkiye arasında üstlenilen rollerden karşılıklı uyum//uyumsuzluk içerisinde olanlar ve Bolivya açısından bu ilişki için üstlenilmesi faydalı olunabilecek daha spesifik roller ortaya konmuştur. Ayrıca, karşı tarafların birbiri hakkındaki doğru ve yanlış algıları belirlenmiştir.Son olarak, turizm, ticaret, uyuşturucu madde kaçakçılığı, kültür ve akademi alanlarında özel öneriler dahil olmak üzere Bolivya'nın Ortadoğu dış politikasını Türkiye ile karşılıklı ilişkiler esasında nasıl geliştirebileceğine dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Even if the origins of Bolivia and Turkey diplomatic relations can be traced to the 1950`s major advances took place just in the last few years. In 2018 Turkey opened its Embassy in La Paz and one year later Bolivia`s President Evo Morales visited Ankara and met with President Erdogan. It was the first time in the history of both countries that a meeting at the presidential level took place. The objective of the thesis is to analyze the development of this relation within the broader picture of Bolivia`s foreign policy towards the Middle East and Turkey`s foreign policy towards Latin America. More specifically, the thesis will examine Bolivia and Turkey own national role conceptions, their role in each other regions, their role expectations (perceptions) and enacted roles towards each other. In order to do that, apart from the bibliographic consultation –which is scarce-, interviews were made to the main diplomatic representatives involved in the development of the relation. Also, as a way of measuring the perceptions Bolivia has about Turkey and vice versa, questionnaires were handled to young people in both countries. Finally, speeches of Bolivia`s President Morales and Turkey`s President Ergdoan about the subject were analyzed. The research found which enacted roles by Bolivia and Turkey is compatible/incompatible and how the enactment of more specific roles, from the part of Bolivia, can be beneficial for the relation. Also perceptions/misperceptions about both countries were identified. Finally, suggestions were given about how Bolivia`s foreign policy towards the Middle East in general and Turkey in specific can improve. In the case of the bilateral relation with Turkey, opportunities in the areas of trade, tourism, culture, academics, connectivity and solutions for the drug trafficking problem were identified.