Orhan Pamuk'un romanlarında aşk anlayışı ve kadın imgeleri
Love relations and representations of women in the novels of Orhan Pamuk
- Tez No: 289338
- Danışmanlar: DR. SÜHA OĞUZERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada Orhan Pamuk'un Sessiz Ev (1983), Yeni Hayat (1994), Kar (2002) ve Masumiyet Müzesi (2008) romanlarındaki ana erkek karakterlerin bakış açısından sunulan aşk ilişkileri sorgulanmıştır. İnsanlık halinin en temel eksenlerinden biri olan aşk/sevgi kavramı söz konusu olduğunda yazarın nasıl bir değerler sistemini yansıttığı incelenmiştir. Aşkın bu romanlardaki erkek karakterler tarafından zaman zaman acı verici bir deneyim şeklinde sunularak olumsuzlanması, bu karakterlerin aşk kavramını genelde olumlu olarak nitelenen sağlıklı bir bağlanma olarak değil, olumsuz nitelemelerle anılan bir bağımlılık olarak algıladığını göstermektedir. Bu romanlardaki erkek karakterler aşk hakkında konuşurlarken aynı zamanda kadınlar hakkında konuşur. Bu bağlamda, çalışmada ayrıca, bu romanlarda aşk ilişkilerinde bulunan kadın karakterlerin nasıl temsil edildiği tartışılmıştır. Okuyucunun hep erkek anlatıcının bakış açısıyla tanıdığı kadın karakterleri, çoğu romancının yaptığı gibi Orhan Pamuk'un da romanlarında, çeşitli biçimlerde nesneleştirerek erkek öznenin kuruluşunun araçları yaptığı saptanmıştır. Sessiz Ev, Yeni Hayat, Kar ve Masumiyet Müzesi'ndeki ana kadın kahramanlar, erkek kahramanlarda uyandırdıkları aşk, kıskançlık ya da acıyla, yani erkek kahramanların onlar için hissettikleri ile var olurlar. Romanlardaki kadın karakterlerin erkek karakterlerle karşılaştırıldıklarında derinliksiz psikolojik temsiliyetleri kadınların bu romanlarda birer öteki olarak temsil edildiğini göstermektedir. Böylelikle, erkek egemen edebi gelenekte birer nesne olarak konumlandırılan kadınlar, Orhan Pamuk'un çalışmada adı geçen yapıtlarında bir kez daha klişeleşmiş kurgusal rollerinin içine hapsedilmiş olurlar. Bu romanlarda gözlemlenen aşkın kaçınılması gereken bir olgu olduğu yönündeki vurgu, aşkla birlikte kadınların da kaçınılması, sakınılması gereken varlıklar olduğu fikrini imliyor gözükmektedir. Mutlu aşkın söz konusu olabilmesi için ?öteki?nin ötekilikten kurtulması gerekir. Kadınların ?öteki? olarak kaldığı anlatılarda elbette aşkın temsili de kötü bir bağımlılıktan sağlıklı bir bağlanmaya evrilmez.
Özet (Çeviri)
This study investigates love relationships that are depicted from the maincharacters? viewpoints in Orhan Pamuk?s four following novels: The Silent House (1983), The New Life (1994), Snow (2002) and Museum of Innocence (2008). The thesis examines the personal value system depicted by the author on one of the basic concepts of the human condition, the phenomenon of love. The fact that love at times is negated by being depicted as a painful experience by the male characters seems to imply that these characters view love not as a healthy attachment but as an unhealthy dependence. While the male pratogonists speak about love, they also speak about women. Thus, this study also problematizes the way the women in love relationships are represented in these novels. It is observed that Orhan Pamuk?s treatment of the female characters about whom the readers always learn through the narration of male narrators, is not any different than the depiction of most novelists: women characters are put to use by these novelists as instruments in the formation of male subjects. The female characters in The Silent House, The New Life, Snow and Museum of Innocence exist as far as the love, jealousy or pain they induce in male pratogonists. As such, women who are located as objects in male dominant tradition of novel writing are trapped in their clichéd fictional roles in Pamuk?s above mentioned novels.