Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde temsil edilen siyasi partilerin resmi web sitelerinde yürütülen siyasal iletişim çalışmalarının incelenmesi
Political communication activities on websites of the political parties represented in Turkish parliament
  1. Tez No: 289408
  2. Yazar: FATMA NUR ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. PINAR ERASLAN YAYINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yeni medya geleneksel medya araçlarına oranla çok daha geniş kitlelere ulaşma imkanı sağlamaktadır. Bu imkan sayesinde yeni medyanın en büyük buluşu olarak kabul edilen internet, eğitim, eğlence, haberleşme ve ticaret gibi birçok farklı amaç için kullanılmaktadır. Son yıllarda internet özellikle siyasal kampanya dönemlerinde siyasal iletişim amacıyla da yoğun olarak kullanılmaktadır. İnternet ortamı siyasi partilerin, paydaşlarıyla buluşmasına aracılık edecek önemli bir mecradır. Bu nedenle siyasi partilerin internetteki siyasal iletişim çalışmalarını seçim kampanyası dönemi dışındaki süreçte de istikrarlı şekilde sürdürmeleri gerekmektedir. Bu tez çalışmasında Türkiye'deki siyasi partilerin web sitelerini, siyasal kampanya dönemi dışında, siyasal iletişim yönünden ne kadar etkin olduğunun ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında TBMM'de temsil edilen siyasi partilerin web siteleri güncellik, görsellik, kullanım kolaylığı ve içerik yönünden incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; siyasi partilerin web siteleri içerik bakımından benzer özelliklere sahip olduğu ancak web sitelerinde yürütülen siyasal iletişim çalışmaları konusunda genel olarak yetersiz kalındığı gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
New Media provides to reach a much wider audience than the Traditional media. Through this possibility, Internet which is the biggest invention of new media, is used for many different purposes such as education, entertainment, communication and trade. In recent years, especially during the political campaigns, internet is also heavily used for political communication. Internet is an important media for political parties to mediate the meeting with their stakeholders. Therefore, political parties should continue steadily their political communication activities in the Internet also period of no election campaign process. In this study, the websites of political parties in Turkey are investigated to expose their effectiveness in terms of political communication except political campaign period. Websites of the political parties represented in Parliament were examined in terms of timeliness, visuality, ease of use and content in this study. According to the obtained findings, the political party web sites have similar characteristics in terms of content, but has been observed that they stay inadequate in carried out studies of political communication in general on their websites.