Kültürün kariyer hareketliliğine etkisi: Sınırsız kariyer perspektifinde kültürler arası karşılaştırmalı bir araştırma
The effect of cultures on career mobility: A comparative survey among cultures through the lens of boundaryless career
- Tez No: 289407
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sınırsız kariyer anlayışı yüksek kariyer hareketliliği ile karakterize edilmektedir. Ancak, anlayışın öncülerinin aksine birçok araştırmacı, kariyer hareketlerinin tüm meslek ya da kültürlerde aynı şekilde gerçekleşmediğini iddia etmektedir. Buna göre sınırsız kariyer ya yüksek bireyci yapısı nedeniyle ABD ile ya da yüksek niteliklere sahip bazı meslek erbabı ile sınırlandırılmaktadır.Bu çalışmada kültürel farklılıklar ile kariyer hareketlerinin hem fiziki hem de psikolojik boyutu arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Sonuçta iki önemli çıkarımda bulunulmaktadır. Birincisi bir ülkenin kültür açısından homojen olmadığı, bu nedenle benzer araştırmalarda kültürün bireysel düzeyde ölçümlenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. İkincisi ise kültür ile kariyer hareketleri arasında önemli ilişkilerin varlığı desteklenmiştir. Ancak literatürdeki ?toplulukçu kültürün bağımlılığı artırdığı? kabulünün aksine, yatay toplulukçuluk ile sınırsız tutum arasında anlamlı ve pozitif bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The notion of Boundaryless Career is characterized high career mobility. However, unlike the advocates of this view, many researchers claim that career mobility may not be experienced exactly in the same manner for different professions and among distinct cultural societies. According to this latter view, boundaryless career is restricted within US associated with it?s individualistic society or within certain professions that require highly sophisticated qualifications.In this thesis, the relations between career mobility and it?s both physical and the physiological aspects are examined. In the outcome two important inferences are made. The first, culture of a country is not homogeneous, therefore, in similar studies culture should be measured at individual level. The second, presence of an important relationship between culture and career movements is supported. On the other hand, contrary to the presumption that the collectivist culture augments the subservience, it is determined that a non-negligible positive relation exists between the horizontal collectivism and boundaryless attitude.