Türk-Yunan ilişkilerinde azınlık sorunları (1923-1990)
Minorities issues in relations between Turkish and Greeks (1923-1990)
- Tez No: 289414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışma, 1923 ve 1990 yılları arasında Türk Yunan ilişkilerindeki azınlık sorunlarını incelemektedir. Bu çerçevede Yunanistan'da bulunan Batı Trakya Türk azınlığın ve Türkiye'de yaşayan Rum azınlığın temel sorunları ele alınmıştır.1923 Lozan Antlaşması'yla, Batı Trakya Türklerine dinlerini, dillerini, kültürlerini koruma altına alan haklar tanınmıştır. Ayrıca, Yunan hukuku tarafından da Türkler koruma altına alınmışlardır. Fakat uygulamada korunma altında olmalarına rağmen Türkler, insan haklarına aykırı durumlarla karşı karşıyadırlar. Aynı şekilde bu antlaşma ile Türkiye'deki Rum azınlığın statüsü de belirlenmiş ve aynı haklar onlara da tanınmıştır.Çalışmada ayrıntılı olarak incelenmiş olan bu uygulamalar, bu iki toplumu beklenmeyen sonuçlara götürmüştür. 1923 Nüfus Değişiminin ardından da bu iki toplum yeni ortamlarına ve uygulanan hukuka uyum sürecinde birtakım zorluklar yaşamışlardır. Sonuç olarak daha iyi bir ortam sağlamak için yapılan bu antlaşmalar beklenen sonuca ulaştıramamıştır. Türkiye ile Yunanistan arasında günümüzde var olan bir düzineye yakın sorun, başka faktörler yanında azınlık sorunlarından etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study looks over the minority problems between Turkey and Greece, from 1923 to 1990. In this context, the problems about the ethnic Turkish minorities of Western Thrace in a region of Greece and Greek minorities in Turkey are discussed which are problems will be taken on.In 1923, under the Treaty of Lausanne, the Turkish minority of Thrace was granted some array of rights to ensure protection of their religion, language, culture. In addition, as Greek citizens, ethnic Turks also enjoy the protection of Greek law. In practice, despite such protections, however, ethnic Turks suffer and face to face a host of human rights violation. Equally, the statute of Greek minorities in Turkey was modified and the same rights were given to this minority, too.These practices which are studied in this study, lead to unexpected results. After the 1923 The Change of Population, each of these societies had lots of difficulties during process of their new environment and law in practice. As a result, these treaties which were signed for better days can not reach to expected results. That exists today between Greece and Turkey nearly a dozen problems, as well as minority issues are affected by other factors.