Ortak aklın zemini olarak sensus communis
Sensus communis as the ground of common reason
  1. Tez No: 289415
  2. Yazar: TANZER YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu tezin konusu Gramsci'nin ünlü ideoloji tanımında dile getirdiği ?ideolojinin kardığı ve birlik verdiği tüm bir sosyal bloğun ideolojik birliğini sağlama? sorunuyla ilgilidir. Bu sorunla bağlantılı olarak ele alınan iki temel sorun vardır: i)Tüm bir sosyal blok, çimentosu olarak iş gören ideolojiyle birlikte değişime uğradığında bireysel düzlemde ne yaşanacağı; ii) siyasetin aktörlerin mevcut sosyal bloğun temelden bir değişim sürecinde neye tutunacağı sorunu. Bu iki temel sorunun ve ilgili oldukları yan sorunların onun aracılığıyla çözüleceği yegâne dolayım unsurunun sensus communis olduğunu düşünüyorum. Bu tezde ortak aklın zemini olarak sensus communis kavramını bilgikuramsal ve siyaset felsefesinde ilişkili olduğu sorunlar ekseninde analiz edilecektir. Tartışmaya sokulan isimler Platon, Aristoteles, Stoa filozoflarından Cicero ve Epiktetus, Descartes, Vico, Kant, Arent, Gramsci ve Wittgenstein'dır. İnsan yaşam dünyasında toplumsal yaşamın ve düşünmenin olanaklılığının sensus communis temelinde mümkün olduğu gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main topic of this thesis is shapened about the problem declared by Gramsci in his most famous saying on ideology: ?The problem is that of preserving the ideological unity of entire social bloc which that ideology serves to cement and unify.? I am related mainly with two basic questions: i) What will happen in the level of individual under the changing of whole entire social bloc together with its cement, namely ideology. ii) Do actors of politics who are under the process of changing in given social bloc altogether with its foundation depend on what? Sensus communis is the only medium, I think, by it questions related with these two basic questions can be solved. In this thesis common reason will be considered in the respect of its epistemological and political implications. Names included in this debate are Platon, Aristotle, Cicero, Epictetus, Descartes, Vico, Kant, Arendt, Gramsci and Wittgenstein. In human world social life and thinking is possible only by this medium, and that is the main thesis of this working.