Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay hayatı, kişiliği, eserleri
Life, personality and works of Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gokay
  1. Tez No: 289418
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI CİVELEKLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
1900 yılında Eskişehir'de doğan Fahrettin Kerim Osmanlı Devleti'nin son zamanlarını ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarını görme fırsatı yakalamış, ancak çok istediği halde 2000'li yıllara erişemeden 1987 yılında yaşamını yitirmiştir.İlköğrenimini doğduğu şehir olan Eskişehir'de tamamlamıştır. Gelecekteki başarılarını haber verir nitelikte, henüz 10 yaşında iken teksirle gazete çıkarma cesareti göstermiştir.Eğitimine İstanbul'da devam eden Fahrettin Kerim, tıp fakültesini bitirdikten sonra Almanya ve Viyana'da da nöroloji ve psikiyatri alanında ilim tahsil etmiştir. Türkiye'ye dönüşünden sonra hızlı bir şekilde profesör ve ordinaryüs profesör unvanlarını almıştır.Akademik hayattaki başarısının ardından siyaset ilgisini çekmiş, 7 yıl süre ile İstanbul'un hem Valilik, hem de Belediye Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. 1950 yılında iktidarın değişmesine rağmen görevine devam etmesi O'nun her devrin adamı özelliğini göstermektedir.Belediye Başkanlığı görevine son verilerek Bern Büyükelçiliği'ne atanmış, 1960 ihtilalinden sonra Yassıada'da yargılanmıştır. Ardından milletvekili seçilmiş, İmar ve İskân Bakanlığı ile Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı görevlerinde bulunmuştur. İstanbul Milletlerarası Lions Kulübü, Yeşilay, Fahrettin Kerim Gökay Vakfı gibi sayısız kuruluşta kurucu, başkan, üye gibi hizmetlerde görev alan Ord. Prof. Fahrettin Kerim Gökay, sosyal hayatı zengin bir kişiliktir. Tıp, siyaset vb. alanlarda 200'e yakın yerli-yabancı eserler vermiştir.
Özet (Çeviri)
Fahrettin Kerim, was born in 1990 in Eskisehir, had the opportunity to see both last years of Ottoman Empire and first years of Turkish Republic. However he died in 1987 and couldn?t see the 21st century which he really wanted to reach.His 87 years long life was full of success beginning from childhood. He finished his primary education in Eskisehir, where he was born. He ventured to run a newspaper with copying only just he was 10 years old. This was an announcement of forthcoming successes.Fahrettin Kerim continued his education in Istanbul. He went to Germany and Vienna to study neurology and psychiatry after he finished faculty of medicine. After getting back to Turkey, he assumed professor and ordinary professor titles quickly.After his successes in academic life, politics aroused his interest. He was both Governor and Mayor of Istanbul for 7 years. He continued his service despite government change. This shows he can work in all ages.He was nominated as Bern Ambassador. He was on trial after 1960 revolution. He was selected as a member of parliament and became Minister of Development and Occupancy. Then he became Minister of Health and Social Relief. Istanbul International Lions Club, Yesilay and Fahrettin Kerim Gokay Foundation are only some of countless social organizations that he served as a member, founder and chair. He has domestic-foreign nearly 200 literatures in medicine, politics and etc.